Świat

Puchar Świata w Les Gets: Trwa dominacja Lecomte i Flueckigera

Loana Lecomte i Mathias Flueckiger wygrali niedzielne wyścigi elity podczas Pucharu Świata MTB w Les Gets. Tym samym potwierdzili, że są w tym sezonie w świetnej dyspozycji.

Trasa w Les Gets pokryta była dużą warstwą błota, co w połączeniu z długimi zjazdami, korzeniami i kamieniami sprawiało duże trudności. W obu wyścigach elity regularnie oglądaliśmy upadki, a problemy mieli nawet najwyżej notowani zawodnicy.

W wyścigu kobiet zwyciężyła niepokonana w tym roku w XCO na Pucharze Świata Loana Lecomte. Za nią rywalki stoczyły ciekawą walkę o podium. Ostatecznie druga była potwierdzająca powrót do dobrej formy Jenny Rissveds (+0:51), trzecia – Evie Richards (+1:10), czwarta – Pauline Ferrand– Prevot (+1:51), a piąta – Rebecca McConnell (+1:55).

Najwyżej z Polek uplasowała się Maja Włoszczowska, która była 22. (+7:46). Katarzyna Solus-Miśkowicz uplasowała się na 29. lokacie (+9:21), Paula Gorycka – na 36. (+11:50), a Gabriela Wojtyła – na 63. (- 3 okr.).

Podobny scenariusz miał wyścig mężczyzn. Szybko prowadzenie objął Mathias Flueckiger, który pozostawił w tyle Ondreja Cinka i Lucę Braidot. Czech na podjazdach trzymał się ze Szwajcarem, ale tracił na zjazdach, co pozwoliło uciec zwycięzcy piątkowego XCC.

Po chwilowym kryzysie Cink wraz z Jordanem Sarrou i Alanem Hatherly zaczął gonić lidera. Przez większość wyścigu Szwajcar nie popełniał błędów i pilnował przewagi. Na piątym z siedmiu okrążeń Czech zwiększył tempo i ruszył w samodzielną pogoń za liderem. Przewaga wahała się między 16 a 30 sekundami, ale ostatecznie kolarz Kross Orlen Cycling Team nie zdołał dogonić Flueckigera. Szwajcar zaliczył tym samym drugi dublet w Pucharze Świata i podobnie jak w Leogang wygrał zarówno wyścig XCC, jak i XCO. Łącznie ma na koncie pięć kolejnych zwycięstw, bo triumfował też w mistrzostwach Szwajcarii.

Trzeci był Jordan Sarrou, który nieznacznie wyprzedził Hatherly’ego. Piąty finiszował Nino Schurter. Zadowolony nie może być Bartłomiej Wawak, który dobrze rozpoczął wyścig, był w rejonie 10. miejsca, ale w wyniku późniejszym problemów momentalnie spadł do czwartej dziesiątki. Ostatecznie wjechał na metę jako 35. Wyścigu nie ukończył za to Tom Pidcock, który już na starcie stracił kilkanaście pozycji, później nadrabiał, ale skończyło się to upadkiem, po którym Brytyjczyk wycofał się z rywalizacji.

W Les Gets odbyły się też wyścigu U23. Wśród kobiet wygrała Mona Mitterwallner, a wśród mężczyzn – Simone Avondetto.