Świat

“Het Nieuwsblad”: Michał Kwiatkowski szóstym najlepiej zarabiającym kolarzem świata

Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski / fot. Michał Kapusta

Dziennikarze “Het Nieuwsblad” opublikowali listę 20 najlepiej zarabiających kolarzy peletonu. Na szóstej pozycji jest Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Prowadzi Christopher Froome (Israel Start-Up Nation).

Płace w świecie kolarstwa nie mogą równać się z tymi w piłce nożnej, lecz przyznać trzeba, że w ostatnich latach znacząco poszły w górę. Aktualnie w stawce (jeżeli wierzyć informacjom Holendrów) mamy aż 17 zawodników, którzy inkasują co najmniej dwa miliony euro rocznie.

Zestawienie otwiera Christopher Froome. Brytyjczyk może liczyć na 5,5 miliona euro za sezon, zostawiając w tyle Tadeja Pogacara (UAE Team Emirates) i Petera Sagana (BORA-hansgrohe). Słoweniec i Słowak liczyć mogą na pięć milionów.

Trzy kolejne miejsca w zestawieniu zajmują zawodnicy Ineos Grenadiers: Geraint Thomas, Egan Bernal i Michał Kwiatkowski. Inkasują odpowiednio 3,5, 2,8 i 2,5 miliona euro za rok jazdy. W czołowej “10” jest jeszcze jeden zawodnik brytyjskiej formacji – Richard Carapaz (2,2 miliona).

Aktualny mistrz świata, Julian Alaphilippe inkasuje od Deceuninck – Quick Step 2,3 miliona, co daje mu siódme miejsce. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce nie ma Mathieu van der Poela (Alpecin-Fenix), który jest “dopiero” dwunasty (2 mln).

Dziesięciu najlepiej zarabiających kolarzy świata według “Het Nieuwsblad”:

1. Chris Froome (Israel Start-Up Nation) – 5,5 mln euro
2. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) – 5
3.Peter Sagan (BORA-hansgrohe) – 5
4. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers) – 3,5
5. Egan Bernal (INEOS Grenadiers) – 2,8
6. Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) – 2,5
7. Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) – 2,3
8. Wout van Aert (Jumbo-Visma) – 2,2
9. Alejandro Valverde (Movistar) – 2,2
10. Richard Carapaz (INEOS Grenadiers) – 2,2

To Top