Świat

Garmin Unbound Gravel 2021: zwycięstwo Iana Boswella

TT Unbound Gravel

Amerykanin przed laty startujący na szosie w barwach m. in. Team Sky i Katusha-Alpecin triumfował w największym gravelowym wyścigu świata. Na głównym dystansie liczącym 330 kilometrów Boswell wyprzedził innych znanych szosowców – Laurensa Ten Dama i Petera Stetinę.

Wyścig znany przed laty jako “Dirty Kanza” powstał w 2006 roku i z roku na rok robił się coraz popularniejszy ewoluując do kilkudniowej imprezy z targami rowerowymi i sześcioma wyścigami, w tym tym najważniejszym-na dystansie 200 mil. Cała rywalizacja rozpoczyna i kończy się w Emporii w stanie Kansas i wiedzie po malowniczych szutrach wiodących po Flint Hills.

Najważniejszy wyścig w tym roku liczył 206 mil (330 km) i ok. 3500 metrów przewyższenia. Po 125 milach wyścigu na przedzie znajdowała się grupa pięciu zawodników, a czwórka z nich to całkiem znane twarze – Laurens Ten Dam, Peter Stetina, Ted King oraz Ian Boswell, a skład prowadzącej grupy uzupełniał najbardziej rozpoznawalny w gravelowym światku Colin Strickland.

Wraz z upływem czasu na czele pozostał duet Boswell – Ten Damn i to właśnie dwaj byli szosowcy rozegrali między sobą walkę o wygraną w gravelowym wyścigu w…torowym stylu. Dystans całego wyścigu pokonali w czasie 10 godzin i 17 minut.

Ostatecznie na kresce lepszy od Ten Dama okazał się Boswell, a w podobnym sprincie o najniższy stopień podium Ted King został pokonany przez Petera Stetinę. Strickland w końcówce nieco opadł z sił i zajął 5. miejsce nie broniąc tym samym triumfu w ostatniej edycji wyścigu rozegranego przed dwoma laty. W czołowej dziesiątce ze świata szosowców znaleźli się jeszcze Robin Carpenter (6. miejsce), Dennis van Winden (7. miejsce) czy Jasper Ockeloen (10. miejsce). Na nieco dalszych pozycjach znaleźli się m. in. Ivar Slik, Eric Marcotte, Alexey Vermeulen czy Travis McCabe.

Wśród kobiet na dystansie Unbound 200 triumfowała Lauren de Crescenzo, która nie dała szans swoim rywalkom i na metę w Emporii wpadła po blisko osiemdziesięciokilometrowej samotnej akcji. Warto też zwrócić uwagę na to, że Amerykanka z Atlanty z czasem 12 godzin i 6 minut zajęła 31. miejsce Open, co tylko dobitniej pokazuje jak mocna była w tym wyścigu.

Drugie miejsce zajęła obrończyni tytułu Amity Rockwell, a trzecia na mecie zameldowała się Emily Newsom.

Pełne wyniki wszystkich dystansów (od juniorskiego na 25 mil po wyścig XL na 357 mil) znajdziecie tutaj.

To Top