Świat

Podwójne, węgierskie święto

Szczęśliwym zrządzeniem losu, Węgrzy mogą obchodzić 11 maja swoje małe, kolarskie święto. W przededniu Tour de Hongrie ich kolarz, Attila Valter jako pierwszy zawodnik z tego kraju w historii założył specjalną koszulkę Grand Touru, stając się najlepszym młodzieżowcem.

Valter, który jeszcze w poprzednim sezonie bronił barw CCC Team, a obecnie jeździ w Groupama-FDJ, znalazł się na czwartym etapie Giro d’italia w odjeździe. Na wymagającym odcinku finiszował jako szósty. To, w połączeniu ze sporą stratą faworytów klasyfikacji generalnej sprawiło, że przesunął się w niej aż na piąte miejsce, przejmując koszulkę lidera klasyfikacja młodzieżowej i pisząc tym samym historię. Jest bowiem pierwszym Węgrem, który założy specjalny trykot jakiegokolwiek Grand Touru.

Wydarzenie to zbiegło się w czasie ze startem najważniejszego węgierskiego wyścigu, Tour de Hogrie. Obecny na prezentacji ekip szef tamtejszego związku nie krył radości podkreślając, że wynik ten “nie jest dziełem przypadku” i dowodzi, iż nasi Bratankowie powracać zaczynają do szerokiej, światowej czołówki.

Valter, jako dobry specjalista od wspinaczek może bronić swojej białej koszulki stosunkowo długo i tego właśnie mu życzymy.

To Top