Świat

Od dostawcy jedzenia do zawodowca. Yesid Pira będzie jeździć w Europie

21-letni Yesid Pira jeszcze kilkanaście dni temu pracował jako dostawca jedzenia. Dobry występ w Vuelta a Colombia sprawił jednak, że ręce po niego wyciągnęła drużyna z Europy – Caja Rural.

“Waty? Nic z tych rzeczy!” – mówił Pira na finiszu czwartego etapu kolumbijskiego wyścigu. Etapu, kończącego się 23-kilometrową wspinaczką i zakończonego jego efektownym zwycięstwem. Na kilka dni przed startem imprezy pracował jako dostawca jedzenia w jednej z restauracji, na północ od Bogoty. Teraz jego życie diametralnie się zmieni.

Świetny występ młodego kolarza (wygrał klasyfikację młodzieżową, a w “generalce” był piąty) sprawił, że zdecydowała się sięgnąć po niego drużyna Caja Rural. Co ciekawe, jego kolarska kariera rozpoczęła się na… jednym z najdłuższych podjazdów świata, Alto del Vino, gdzie odbywał się nabór do lokalnej drużyny. W 2019 roku, jadąc na aluminiowym rowerze bez systemu SPD zajął trzecie miejsce.

Jeszcze przed Vuelta a Colombia, gdzie jego gwiazda rozbłysła, został przez selekcjonera reprezentacji wybrany do zespołu Tour de l’Avenir. Miejsce w Caja Rural to jednak kolejny, ważny krok w jego karierze. Również dlatego, że według “Marki” już interesowała się nim nawet ekipa Ineos Grenadiers.

To Top