Świat

Tour of the Alps: Simon Yates wygrał drugi etap

Simon Yates
Simon Yates / fot. BikeExchange

Simon Yates (BikeExchange) wygrał drugi etap Tour of the Alps (ProSeries). Jest też nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Drugi z pięciu etapów wyścigu był jedynym, który kończył się na podjeździe, w dodatku – niespecjalnie wymagającym. Znaczącej selekcji dokonać miały jednak dwie wcześniejsze wspinaczki na premie 2. i 1. kategorii. Wszystko to skompresowane zostało na dystansie zaledwie 121 kilometrów.

źr. La Flamme Rouge

Ucieczkę dnia tworzyło sześciu zawodników: Reuben Thompson (Groupama-FDJ), Reinardt Janse van Rensburg (Qhubeka-Assos), Mathias Vacek (Gazprom-RusVelo), Davide Bais (EOLO-Kometa), Morten Hulgaard (Uno-X) oraz Felix Engelhardt (Tirol KTM). 60 kilometrów od mety ich przewaga wynosiła trzy minuty.

Grupka podzieliła się już na podjeździe pod premię 2. kategorii, a z przodu utrzymali się tylko Bais i Thompson, których zapas jednak kurczył się z każdym kilometrem. 28 kilometrów przed metą wynosił już tylko 40 sekund. Po kolejnych dwóch odjazd został dogoniony, a z peletonu zaczęły się próby ataków. W ich efekcie zawiązała się najmocniejsza czwórka w składzie: Simon Yates (BikeExchange), Hugh Carthy (EF Education – Nippo), Paweł Siwakow (Ineos Greandiers) i Nairo Quintana (Arkea-Samsic), którym udało się wypracować około 20 sekund.

Na szczyt Yates wjechał samotnie, odrywając się od pozostałej trójki. U stóp podjazdu prowadzącego na metę miał 50 sekund przewagi nad rozrastającą się pogonią. Brytyjczyk utrzymywał swój zapas i wydawało się, że ma sytuację pod kontrolą. Za jego plecami wciąż jednak dochodziło do zmian, aż ostatecznie zawiązała się grupa najmocniejszych: Siwakow, Aleksander Własow (Astana), Dan Martin (Israel Start-Up Nation), Jai Hindley (Team DSM) i Jefferson Cepeda (Androni Giocattoli).

Yates wygrał bardzo pewnie, finiszując 40 sekund przed Siwakowem, który “urwał” się towarzyszom pogoni.