Świat

Philippe Gilbert zapowiedział zakończenie kariery

Philippe Gilbert
Philippe Gilbert / fot. Lotto Soudal

Philippe Gilbert poinformował, że po wygaśnięciu obecnego kontraktu z Lotto Soudal zakończy zawodową karierę. Umowa 38-latka kończy się po sezonie 2022.

Gilbert to postać, której fanom kolarstwa przedstawiać nie trzeba. Wybitny specjalista od wyścigów jednodniowych, mający w dorobku m.in. triumfy w czterech monumentach (wszystkich, poza Mediolan – San Remo), cztery zwycięstwa w Amstel Gold Race i mistrzostwo świata. Lata odciskają już jednak na Belgu swoje piętno: w sezonie 2020 nie był w stanie nawiązywać walki z najlepszymi, a po obiecującym otwarciu tego roku (m.in. 5. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad) zmuszony był on zrezygnować z części startów z powodu “fizycznego i psychicznego zmęczenia”.

Przygoda znakomitego kolarza z zawodowym peletonem zakończy się po sezonie 2022. Potwierdził tę informację w rozmowie z “RTBF”. “Życie to nie tylko jazda na rowerze. Kariera kosztowała mnie wiele wyrzeczeń i czas, by zacząć poświęcać się rodzinie” – mówił.

Jak wyjawił, jego obecna przerwa to pokłosie m.in. dwóch skomplikowanych kontuzji kolana, po których nie powrócił do pełnej dyspozycji. “Od miesięcy odczuwałem ból, aż w końcu powiedziałem sobie dość”. Do walki Gilbert powróci jednak już za kilka dni – podczas Strzały Walońskiej.

To Top