Świat

Itzulia Basque Country: Wielki triumf Primoża Roglicia

Primoż Roglić
Primoż Roglić / fot. Jumbo-Visma

Primoż Roglić (Jumbo-Visma) wygrał sześcioetapowy Itzulia Basque Country. Na finałowym etapie dzięki ofensywnej jeździe zdołał on uciec najgroźniejszym rywalom. Finałowy etap wygrał David Gaudu (Groupama-FDJ).

Ostatni odcinek, mimo, iż stosunkowo krótki (111 kilometrów) zapowiadał wielkie emocje od samego startu. Aż siedem kategoryzowanych podjazdów (w tym trzy najwyższej, pierwszej) i meta usytuowana tuż po podjeździe do Arrate zwiastowały bój o “generalkę” do ostatnich metrów. Było też i o co walczyć: prowadził Brandon McNulty (UAE Team Emirates) z przewagą 23 sekund nad Primożem Rogliciem (Jumbo-Visma) i 43 nad głównym faworytem – kompanem z drużyny, Tadejem Pogacarem.

źr. La Flamme Rouge

W wyścigu wiele działo się już od samego startu, a Roglić nie miał zamiaru czekać z odrabianiem strat do ostatniej wspinaczki. Efekt? Brutalna selekcja. Już po 30 kilometrach w głównej grupie pozostawało zaledwie 40 kolarzy, a ta i tak szybko się podzieliła.

Około 70 kilometrów od mety szesnastka zawodników, w tym “Rogla” oderwała się i zyskała przewagę nad grupą Pogacara i McNulty’ego. Z czasem doszło do jeszcze poważniejszej selekcji i 30 kilometrów od mety z przodu byli tylko Roglić, Hugh Carthy (EF Education – Nippo) i David Gaudu (Groupama-FDJ). Grupka Pogacara traciła minutę, a McNulty nie miał z nią już kontaktu.

Przed finałową wspinaczką (15 kilometrów od mety) trójka miała 65 sekund zapasu nad Pogacarem, Ionem Izagirre (Astana), Estebanem Chavesem (BikeExchange), Alejandro Valverde (Movistar), Maurim Vansevenantem (Deceuninck – Quick Step), Rubenem Fernandezem (Cofidis), Adamem Yatesem (Ineos Grenadiers), Jonasem Vingegaardem (Jumbo-Visma), Benem O’Connorem (AG2R La Mondiale), Mikelem Landą i Pello Bilbao (obaj Bahrain Victorious).

6 kilometrów od mety zaatakował z prowadzącej trójki Gaudu, do którego dojechał Roglić. Dwójka razem jechała aż do finiszu, gdzie Francuz został przez Słoweńca przepuszczony. Wyścig wygrał “Rogla”, a Jumbo-Visma zgarnęło wszystkie dodatkowe klasyfikacje.