Świat

Itzulia Basque Country: Ion Izagirre wygrał czwarty etap

Ion Izagirre
Ion IzagirIon Izagirre /

Ion Izagirre (Astana) wygrał czwarty etap wyścigu Itzulia Basque Country. Doszło do zmiany lidera klasyfikacji generalnej. Primoża Roglicia (Jumbo-Visma) zmienił Brandon McNulty (UAE Team Emirates).

W czwartek na kolarzy czekał najdłuższy, 189-kilometrowy odcinek. Finisz ulokowany był niedaleko San Sebastian, tuż obok francuskiej granicy – w Hondarribia. Profil prezentował się ciekawie, gdyż niespełna 30 kilometrów od mety przed kolarzami wyrastał 4-kilometrowy podjazd o nachyleniu 10%. Ostatnie kilometry prowadziły z kolei w dół.

źr. La Flamme Rouge

Na papierze odcinek wydawał się sprzyjać ewentualnej, skutecznej akcji ucieczki. Peleton jednak trzymał wszystkich śmiałków w ryzach i na pierwszych 80 kilometrach nie pozwolił odjechać nikomu. W końcu, 100 km przed finiszem zaatakowała mała grupka, w której był… lider klasyfikacji generalnej, Primoż Roglić (Jumbo-Visma). Został dogoniony, lecz czterech innych zawodników: Juan Pedro Lopez (Trek-Segafredo), Guillaume Martin (Cofidis), Ben O’Connor (AG2R Citroen) i Jefferson Cepeda (Caja Rural) zdołało odjechać na dobre.

Maksymalnie przewaga wynosiła ponad 3 minuty, ale główna grupa nie chciała odpuścić harcownikom. Wysokie tempo sprawiło, że czołówka szybko porwała się na strzępy. 50 kilometrów przed finiszem na czele byli już tylko Lopez i O’Connor z przewagą ledwie minuty.

25 kilometrów od mety dwójka została dogoniona. Na ostatnim podjeździe wszystko zaczęło się od początku. Mimo prób ataków (m.in. Brandona McNulty’ego) na szczycie pojawiła się jako pierwsza duża grupa kolarzy. Na zjeździe zawiązał się za to atak Iona Izagirre (Astana), Emanuela Buchmanna (BORA-hansgrohe), Estebana Chavesa (BikeExchange), Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma), Pello Bilbao (Bahrain Victorious) oraz wspomnianego McNulty’ego. Udało im się zbudować około 20 sekund przewagi.

8 kilometrów od mety z głównej grupy przeskoczyć spróbował jeszcze James Knox (Deceuninck – Quick Step), ale bez powodzenia. Czołowa grupka między sobą rozstrzygnęła kwestię zwycięstwa. Najlepszy okazał się Ion Izagirre. Dzięki temu, że dojechał w pierwszej grupie, koszulkę lidera przejął McNulty.

Popularne

To Top