Świat

Vini Zabu zawiesza rywalizację

Ekipa Vini Zabu, w której wykryto w ciągu niecałych 12 miesięcy dwa przypadki stosowania zabronionych substancji podjęła decyzję o zawieszeniu rywalizacji w wyścigach na czas dochodzenia w sprawie.

Przed kilkoma dniami pojawiła się informacja o wpadce Matteo De Bonisa, u którego wykryto EPO. Kilka miesięcy wcześniej, w październiku “wpadł” z kolei Matteo Spreafico. Te dwie sytuacje wpędziły grupę w niemałe tarapaty.

Doping jest bowiem we Włoszech przestępstwem, toteż służby zabrały się do akcji. Doszło do 25 przeszukań w domach szefostwa ekipy oraz niemal wszystkich zawodników (jak informowały media w Italii). Niezależnie od tego, grupie grozi zawieszenie przez UCI na okres od 15 do 45 dni. Oznaczałoby to, że mogłaby stracić przepustkę na Giro d’Italia.

Włodarze nie chcą dopuścić do takiej sytuacji, toteż podjęli decyzję, by z własnej inicjatywy zawiesić rywalizację do czasu wyjaśnienia sprawy. Poinformował o tym dyrektor zespołu, Angelo Citracca w rozmowie z “Cyclingnews”.

Kiedy sprawa się wyjaśni? Tego nie wiadomo, pewnym jest za to, że już zgłaszają się drużyny, gotowe zastąpić Vini Zabu w Giro d’Italia. Chęć startu wyraził już między innymi Nairo Quintana (Arkea-Samsic), którego zespół pierwotnie “dzikiej karty” nie otrzymał.

To Top