Świat

“Gdybym musiał walczyć o każdy gram, też wcześniej zakończyłbym karierę”

Tom Dumoulin
Tom Dumoulin / fot. Jumbo-Visma

Tom Boonen, były wybitny specjalista od klasyków odniósł się do kwestii zawieszenia kariery przez Toma Dumoulina. Belg w stu procentach ją rozumie przyznając, że osiągnięcie najwyższego poziomu kosztowało “Motyla” więcej, niż ktokolwiek z nas mógłby przypuszczać.

Dumoulin decyzję o zawieszeniu kariery podjął w styczniu, tłumacząc ją zmęczeniem nieustanną pogonią za wynikiem oraz męczącymi wyrzeczeniami. Boonen nie ma wątpliwości – w przypadku zawodników, którzy chcą walczyć w klasyfikacji generalnej Grand Tourów są one niezwykle uciążliwe.

“Mój kompan z czasów jazdy w Quick Step, Kevin de Veert przez całą karierę marzył o tym, by ukończyć Tour de France w dziesiątce. Nie udało mu się, a próby kosztowały go prawdopodobnie dziesięć lat życia. Każdego roku spędzał pięć miesięcy na obozach wysokościowych, miał ledwie 3% tkanki tłuszczowej i ciągle chodził przygnębiony” – opisywał “Tornado Tom” w rozmowie z “Wielerflits”.

Według niego, Dumoulin jest odrobinę zbyt wysoki, by móc z powodzeniem, bez wielkich wyrzeczeń rywalizować na najwyższym poziomie. “Musi być niezwykle szczupły, aby utrzymywać tempo najlepszych. Ściśle przestrzegać surowych diet i kiedy tylko się da, sypiać w namiotach wysokościowych. Jeżeli ktoś ma z tym problem, bardzo szybko poczuje się zmęczony. Gdybym ja miał rzucić wszystko na szalę, też zakończyłbym karierę dużo wcześniej” – przyznał.

To Top