Świat

Omloop Het Nieuwsblad: Davide Ballerini najlepszy

Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step) wygrał Omloop Het Nieuwsblad, inaugurujący sezon północnych klasyków.

Choć rywalizacja w kolarskim świecie trwa już od stycznia, wielu jako “prawdziwe” otwarcie sezonu traktuje dopiero odbywający się pod koniec lutego brukowany klasyk, gdzie najwięksi specjaliści w tej materii zaliczają prawdziwą próbę sił. W sobotę kolarze do pokonania mieli 200 kilometrów, 9 sektorów bruku oraz 13 ikonicznych “ścianek”, z Muur Kapelmuur na czele.

źr. La Flamme Rouge

Najważniejsze rozstrzygnięcia dnia poprzedziła ucieczka, w której znaleźli się: Jewgienij Fiedorow (Astana), Ryan Gibbons (UAE Team Emirates), Kenny De Ketele (Intermarche Wanty), Bert De Backer (B&B Hotels) oraz Matis Louvel (Arkea-Samsic). Ich przewaga w szczytowym momencie wynosiła już nawet osiem minut, lecz bez przerwy była pod pełną kontrolą głównej grupy.

Śmiałkowie zostali dogonieni 40 kilometrów od finiszu przez grupkę, której powstanie zainicjował swoim skokiem Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step). Byli w niej m.in. jego dwaj kompani z drużyny: Zdenek Stybar i Davide Ballerini, Greg Van Avermaet (AG2R Citroen), Christophe Laporte (Cofidis), Sep Vanmarcke (Israel Start-Up Nation), Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), Michael Gogl (Qhubeka-Assos), Matteo Trentin (UAE Team Emirates) i Arjen Livyns (WB Wallonie).

32 kilometry od mety “Loulou” ponowił atak i oderwał się samotnie od rywali. Utrzymywał niewielki zapas, ale silny, czołowy wiatr mu nie pomagał. Został dopędzony 19 kilometrów od “kreski”. Tam też grupy połączyły się i… wszystko zaczęło się od początku.

Na Kapelmuur od peletonu oderwał się Gianni Moscon (Ineos Grenadiers), ale nie wypracował przewagi większej, niż 10 sekund. Grupa około 50 zawodników wspólnie zmierzała ku finiszowi i coraz więcej znaków wskazywać zaczynało na masowy sprint.

W tym zdecydowanie najsilniejszy był Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step), który wyprzedził Jake’a Stewarta (Groupama-FDJ) i Sepa Vanmarcke (Israel Start-Up Nation).

Popularne

To Top