Świat

UAE Tour: Tadej Pogacar wygrał trzeci etap

Tadej Pogacar
Tadej Pogacar / fot. UAE Team Emirates / BettiniPhoto

Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał trzeci etap UAE Tour i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Trzeci etap zmagań w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był pierwszym górskim odcinkiem. Po liczącym 155 kilometrów, płaskim dojeździe zawodnicy musieli mierzyć się z podjazdem na Jebel Hafeet (10,6 km, 6,8%).

źr. La Flamme Rouge

Skład ucieczki tego dnia był dość zaskakujący, bowiem ruszyło do niej dwóch znanych ze skuteczności w tej materii specjalistów: Thomas De Gendt (Lotto Soudal) i Tony Gallopin (AG2R – Citroen). Ich przewaga szybko rosła i wynosiła w kulminacyjnym momencie sześć minut.

50 kilometrów od mety zapas dwójki wciąż był spory – wynosił ponad cztery minuty – ale nie dawał szans na walkę o zwycięstwo etapowe. U podnóża finałowej wspinaczki stopniał do minuty. 11 kilometrów od finiszu zaatakował Gallopin. Był to jednak “łabędzi śpiew”, bo dogoniono go już 8 kilometrów od “kreski”.

Bardzo mocne tempo na stokach finałowego podjazdu dyktowała ekipa UAE Team Emirates, w tym – Rafał Majka. 5 kilometrów od mety na czele znaleźli się Adam Yates (Ineos Grenadiers), Pogacar i Sepp Kuss (Jumbo-Visma). Brytyjczyk po kolejnym kilometrze zaatakował, a Kuss odpadł od grupki. Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step) tracił w tamtym momencie około 30 sekund.

To właśnie między Pogacarem a Yatesem rozstrzygnęła się kwestia etapowego zwycięstwa. Lepszy okazał się po długim finiszu Słoweniec. Majka na mecie zameldował się 2 minuty i 10 sekund później.

Popularne

To Top