Świat

Etoile de Besseges: Tim Wellens wygrał wyścig, Michał Kwiatkowski drugi!

Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski / fot. Ineos Grenadiers

Tim Wellens (Lotto Soudal) wygrał pięcioetapowy wyścig Etoile de Besseges (kat. 2.1). Drugie miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers)! Finałowy etap padł łupem Filippo Ganny.

Finałowym aktem zmagań na francuskich szosach była 11-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Ales. Podzielić ją można było na dwie części. Pierwsza, licząca 8 kilometrów była niemal zupełnie płaska, druga – trzykilometrowa to wspinaczka o średnim nachyleniu niemal 8%. Za decydowanego faworyta etapu uchodził Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), zaś polscy fani liczyli, że czwarty w klasyfikacji generalnej Michał Kwiatkowski (również Ineos) zaatakuje lidera, Tima Wellensa (Lotto Soudal).

źr. La Flamme Rouge

Bardzo długo prowadził Ethan Hayter (Ineos), który pokonał trasę w 15 minut i 21 sekund. Wynik ten poprawił dopiero Benoit Thomas (Groupama-FDJ, 15:10), a tego z kolei na prowadzeniu zmienił Filippo Ganna (Ineos, 15:00). Walka w klasyfikacji generalnej toczyła się na dalszych pozycjach, co nie znaczy że nie była emocjonująca.

“Kwiato” zameldował się na mecie z czasem 15:34 i czekał na to, co zrobią wyżej sklasyfikowani rywale. Trzeci przed etapem w “generalce” Mads Wurtz Schmidt (Israel Start-Up Nation) przegrał z nim bardzo wyraźnie, podobnie jak drugi Edward Theuns (Trek-Segafredo).

Został jedynie Tim Wellens, który miał przed etapem aż 44 sekundy zaliczki. Nie tylko ją utrzymał, ale przejechał trasę szybciej, niż Polak. Ostatecznie to on wygrał więc wyścig, przed “Kwiato”. Etap padł łupem Filippo Ganny.