Polska

Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski
Ryszard Szurkowski / fot. Lions Club Poznań

Nie żyje Ryszard Szurkowski – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Miał 75 lat.

Szurkowski był dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim (1972, 1976, oba krążki w jeździe drużynowej na czas) i trzykrotnym mistrzem świata (podwójnym z 1973 roku – ze startu wspólnego oraz w jeździe drużynowej i z 1976 – w jeździe drużynowej). Czterokrotnie (1970, 1971, 1973, 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Uznawany był za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego kolarstwa.

W czerwcu 2018 roku, podczas wyścigu w Kolonii doznał groźnego upadku, po którym toczył walkę o powrót do pełnej sprawności. Tamto zdarzenie podsumowywał w ten sposób:

“W trakcie mojego życia na rowerze przeżyłem mnóstwo takich sytuacji. Wiedziałem, że hamowanie jest bez sensu, ale musiałem jednak odruchowo zacisnąć dłonie na klamkach, bo nie ochroniłem rękoma głowy. Huknąłem więc twarzą w kostkę brukową. Było tak, jakby ktoś walnął mnie dechą w czapę. Słyszałem trzask, zgrzyt, a później widziałem przed sobą własny kask, bo walnąłem tak mocno, że zerwał mi się z głowy. (…) Wyrżnąłem w szosę, ale w ogóle nie zdawałem sobie sprawy, że jest źle, a nawet bardzo źle. Zresztą wszystko działo się bardzo szybko”

Niech spoczywa w pokoju.

Popularne

To Top