Bez kategorii

Wielkie emocje na mistrzostwach świata. Lucinda Brand dopięła swego!

Lucinda Brand
Lucinda Brand - fot. UCI

Lucinda Brand wygrała niezwykle emocjonujący wyścig elity kobiet podczas mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym.Wszystkie miejsca na podium zajęły Holenderki, lecz żaden z medali nie trafił do broniącej tytułu Ceylin del Carmen Alvarado.

Alvarado już na samym początku zaprzepaściła szansę na obronę mistrzowskiego tytułu, a nawet na zdobycie medalu. Krótko po starcie, gdy jechała na pierwszym miejscu, straciła przyczepność i upadła. Szybko się podniosła, ale problemy mistrzyni wykorzystała Denise Betsema. Holenderka, która miała czuć się doskonale na piasku, zaatakowała i szybko wyrobiła sobie zauważalną przewagę.

Na mokrej, zdradliwej trasie Betsema też miewała problemy, lecz i tak zdołała odjechać prawie wszystkim rywalkom na kilkanaście sekund. Utrzymać jej tempo próbowała Lucinda Brand, która długo nie mogła zniwelować straty. Dołączyła do niej za to jadąca od początku bardzo dobrze Annemarie Worst.  

Ostatecznie atak Betsemy nie powiódł się. Na trzeciej z pięciu pętli dojechała do niej Brand, a dokładnie okrążenie później – Annemarie Worst, której nie powstrzymał nawet upadek na piasku.

Na czwartym okrążeniu, na torze wyścigów konnych, Betsema zdecydowała się podkręcić tempo. Wtedy ponownie błąd popełniła druga akurat Worst, znowu upadając, ale Brand zdołała ją ominąć i po chwili wszystkie trzy zawodniczki znowu jechały razem.

Podczas ostatniego przejazdu przez plażę mocne tempo podyktowała Brand i dość niespodziewanie została Betsema. Gdy rywalki wjeżdżały na most, niedawna liderka miała już osiem sekund straty i praktycznie przestała liczyć się w walce o złoto.

Na torze zaatakowała Worst, ale trzeci raz tego dnia upadła, gdy razem z Brand weszły w zakręt. 31-latka odjechała na pięć sekund i nie wypuściła już zwycięstwa z rąk. Jest to dla niej pierwszy tytuł mistrzyni świata w kolarstwie przełajowym.

Polki przez cały wyścig jechały w czwartej dziesiątce. Najwyżej z nich uplasowała się Barbara Borowiecka, która po dobrej drugiej części zawodów wjechała na metę na 30. miejscu.

Mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym
1. Lucinda Brand (Holandia)
2. Annemarie Worst (Holandia)
3. Denise Betsema (Holandia)
4. Clara Honsinger (USA)
5. Yara Kastelijn (Holandia)
6. Ceylin del Carmen Alvarado (Holandia)

30. Barbara Borowiecka (Polska)
36. Zuzanna Krzystała (Polska)
39. Małgorzata Mazurek (Polska)

To Top