Świat

Rower Marco Pantaniego wrócił “do domu”

Jedna z ostatnich maszyn, na których jeździł Marco Pantani – Bianchi używany przez niego podczas Tour de France 2000 został przekazany Cesenatico – miejscowości, gdzie legendarny “Pirat” przyszedł na świat. Rower został wylicytowany na aukcji za 66 tysięcy euro.

Na aukcji rower wylądował przez likwidację muzeum, należącego do firmy “Mapei”. Kiedy informacja o licytacji przebiła się do włoskich mediów, pojawiły się głosy oburzenia sugerujące, że tak cenne pamiątki nie powinny trafiać w przypadkowe ręce. Selekcjoner reprezentacji, Davide Cassani zorganizował więc fundusze i wylicytował sprzęt.

Rower, na którym “Pirat” szturmował w 2000 roku legendarne Mont Ventoux trafił do miejscowości jego narodzin – Cesenatico i w środę, w 51. rocznicę narodzin zawodnika został uroczyście przekazany jego matce, Toninie. “Jedynym, czego brakuje jest on sam” – mówiła, cytowana przez “Il Resto del Carlino”.

Marco Pantani zmarł 14 lutego 2004 roku w Rimini. Oficjalnie za przyczynę uznano przedawkowanie narkotyków i środków antydepresyjnych.

To Top