Świat

Raport MPCC: Kolarstwo szóstym najbardziej dotkniętym dopingiem sportem

Ruch na Rzecz Wiarygodnego Kolarstwa opublikował coroczny raport, podsumowujący sytuację dopingu w kolarstwie w ujęciu do innych sportów. W 2020 roku wykryto w świecie dwóch kółek 12 przypadków zabronionego wspomagania, podczas gdy w lekkiej atletyce – aż 99.

Stereotyp kolarstwa jako sportu dla “koksiarzy” wciąż jest żywy, choć co roku publikowane dane pokazują, że istnieją o wiele bardziej skażone od niego dyscypliny. W raporcie MPCC za rok 2020 przewodzi lekka atletyka, w której stwierdzono łącznie aż 99 przypadków zabronionego wspomagania. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje podnoszenie ciężarów (39 przypadków), a trzecie – jazda konna (20).

Kolarstwo jest siódmym najbardziej dotkniętym dopingiem sportem, a “wyprzedzają” je jeszcze Futbol Amerykański, Baseball (w obu przypadkach – po 18 wpadek) i MMA (14).

W świecie dwóch kółek stwierdzono łącznie 12 przypadków dopingu – 9 w kolarstwie szosowym i po jednym na torze, w BMX i MTB. Siedmiokrotnie przyłapywano kobiety, zaś pięciokrotnie mężczyzn.

źr. MPCC

Popularne

To Top