Świat

Everesting w wykonaniu… 14-latka. Zak Burgees rekordzistą

14-letni Zak Burgess z Wielkiej Brytanii zaliczył Everesting, stając się najmłodszym kolarzem w historii, który oficjalnie dokonał tej sztuki.

Everesting, czyli uzyskanie podczas pojedynczej jazdy sumy przewyższeń równej co najmniej wysokości największego szczytu Ziemi – 8848 metrów nad poziomem morza cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza od momentu wybuchu pandemii koronawirusa. Rekordzistą świata w tej specjalności był m.in. Alberto Contador, który swoją próbę zaliczył w lipcu. Aktualny rekord należy do Amerykanina, Seana Gardnera, który dokonał tej sztuki w 6 godzin i 59 minut.

Najmłodszym zawodnikiem, który ukończył Everesting jest od tego weekendu 14-letni Zak Burgees. Na uzbieranie 8848 metrów przewyższenia potrzebował on 28 godzin, w trakcie których przejechał łącznie 196 kilometrów.

“Najtrudniejsza była jazda nocą. O 3 nad ranem, kiedy miałem już na koncie 23 godziny jazdy zaczął padać deszcz, zrobiło się też bardzo zimno. Myślałem, że nie dam rady, ale ludzie, którzy mi towarzyszyli dodawali mi otuchy. Bez wsparcia z ich strony bym tego nie dokonał” – mówił Burgess, cytowany przez “Cycling Weekly”.

Dodatkowo, w trakcie swojej próby 14-latek zbierał środki na pomoc organizacji RE-CYCLE, zajmującej się odzyskiwaniem starych rowerów i przekazywania ich do Afryki. Łącznie zgromadził ponad 3000 funtów.

Popularne

To Top