Świat

Pieter Weening kończy karierę

Pieter Weening
Pieter Weening / fot. Trek-Segafredo

39-letni Pieter Weening ogłosił zakończenie zawodowej kariery. Największym sukcesem Holendra był triumf w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne w 2013 roku. W ciągu ostatnich miesięcy pełnił on rolę “koła ratunkowego” dla Trek-Segafredo.

Weening zawodową karierę rozpoczął w 2003 roku w barwach Rabobanku, z którym związany był aż do zakończenia sezonu 2011. Wtedy to trafił do Orica-GreenEdge, jeżdżąc w tej ekipie przez cztery lata. Następnie opuścił najwyższy poziom, wiążąc się z prokontynentalnym Roompot. Wobec bankructwa zespołu po sezonie 2019 znalazł się bez pracodawcy.

Nie przerwał jednak treningów, pracując na własną rękę i licząc, że uda mu się jeszcze zdobyć kontrakt. Szczęście się do niego uśmiechnęło. W czerwcu zaangażowała go ekipa Trek-Segafredo, szukająca uzupełnienia składu wobec poważnej kontuzji Matteo Moschettiego. W barwach formacji przejechał m.in. Criterium du Dauphine, stanął też na starcie Giro d’Italia, ale wyścigu nie ukończył.

W piątek poinformował, że zdecydował się zakończyć karierę. Największym sukcesem w jej trakcie był triumf w klasyfikacji generalnej wyścigu World Tour – Tour de Pologne w 2013 roku (nie wygrał wtedy ani jednego etapu). Ma na koncie także skalpy podczas Tour de France (2005) i Giro d’Italia (2011, 2014).

Popularne

To Top