Świat

Pedro Delgado: “Może gdyby Lance Armstrong nie stosował dopingu, wygrałby Tour de France pięć, a nie siedem razy”

Pedro Delgado, znakomity przed laty specjalista od Grand Tourów zabrał głos w sprawie Lance’a Armstronga. Jego zdaniem, choć fakt stosowania przez Amerykanina dopingu jest niezaprzeczalny, nie był on jedynym źródłem jego sukcesów. “Ludzie wierzą, że to dodaje skrzydeł. W rzeczywistości nie ma aż tak dużego przełożenia” – mówił.

Armstrong, który na przełomie wieków zdominował rywalizację w Tour de France, wygrywając aż siedem edycji wyścigu stracił swoje tytuły i został dożywotnio zdyskwalifikowany po tym, jak przyznał się do stosowania dopingu. Jankes stał się prawdopodobnie najbardziej negatywną postacią w całej historii kolarstwa. Innego zdania jest jednak Pedro Delgado – triumfator “Wielkiej Pętli” i Vuelta a Espana.

“Wciąż uważam go za zwycięzcę Tour de France. To prawda, zrobił sporo złego, ale ma też jasne strony, jak chociażby heroiczna walka z rakiem” – zaznaczył Hiszpan. “Ludzie twierdzą, że doping dodaje skrzydeł, ale w rzeczywistości nie ma tak dużego przełożenia” – dodawał, cytowany przez “Markę”.

“Może gdyby był czysty, nie wygrałby Touru siedem, a pięć razy. Faktem jest jednak, że nikt w kontekście sportu nie będzie mówił o nim dobrze z uwagi na szkody, jakie wyrządził” – podkreślił.

To Top