Świat

“Cycling Weekly”: CCC Team, Cofidis i Movistar najsłabszymi ekipami najwyższego szczebla

CCC Team
CCC Team

Dziennikarze “Cycling Weekly” wzięli pod lupę występy wszystkich ekip World Teams w sezonie 2020, oceniając je w dziesięciostopniowej skali. Najsłabiej wypadły CCC Team, Movistar i Cofidis, które oceniono na “dwójkę”.

Rok 2020 był dla kolarstwa trudny. Z powodu pandemii koronawirusa zawodnicy przez kilka miesięcy nie startowali (ograniczając się wyłącznie do zmagań wirtualnych), a spora część drużyn przez zamrożenie sezonu i problemy spadki przychodów u sponsorów popadła w finansowe tarapaty. Do tego dochodzi iście szalona końcówka sezonu, kiedy to w ciągu nieco ponad trzech miesięcy odbyły się trzy Grand Toury, mistrzostwa świata i większość najważniejszych wyścigów klasycznych.

Zespoły radziły sobie z tymi trudnościami ze zmiennym szczęściem. Najlepiej, zdaniem ekspertów, wypadły Deceuninck – Quick Step, Jumbo-Visma i UAE Team-Emirates, które ze swojego potencjału wycisnęły najwięcej i zasłużyły w dziesięciostopniowej skali na notę “9”. Na przeciwnym biegunie znalazły się ekipy Cofidisu, Movistaru i CCC Team. Te zarobiły po “dwójce”.

“CCC desperacko potrzebowało Grega Van Avermaeta, który jednak był tylko solidny, a nie spektakularny. Na dodatek, jesienią, gdy nadeszła kampania klasyków leczył kontuzję, a pozostali członkowie drużyny odstawali w kwestii jakości” – czytamy w uzasadnieniu. W przypadku Cofidisu wskazano, że honor drużyny ratował tylko Guillaume Martin, a kompletnie rozczarował ten, który miał być okrętem flagowym – Elia Viviani.

Nieco bardziej łaskawi eksperci byli w kwestii Movistaru, gdzie po odejściu aż trzech gwiazd – Mikela Landy, Nairo Quintany i Richarda Carapaza trudno wymagać było znakomitych wyników.

Pełne zestawienie dostępne jest TUTAJ.

To Top