Świat

Sypnęło zwycięstwami. Udany rok polskich ekip kontynentalnych

Fot. Grzegorz Trzpil

Polskie ekipy trzeciej dywizji mają za sobą bardzo udany sezon 2020. Mazowsze Serce Polski, Voster-ATS, CCC Development Team i Wibatech Merx Wrocław odniosły łącznie aż 27 zwycięstw, co plasuje je w ścisłej europejskiej czołówce.

Skrócony i odmieniony kalendarz sprawił, że drużyny musiały mierzyć się z niezwykle “skompresowanym” sezonem, który dla wielu z nich stanowić mógł poważne wyzwanie, nie tylko ze względów sportowych, ale i logistycznych. Drużyny znad Wisły poradziły sobie z nim jednak świetnie i cieszyły fanów licznymi wygranymi.

Najwięcej zgromadziła ich naturalnie drużyna Mazowsze Serce Polski. Podopieczni Dariusza Banaszka triumfowali trzynastokrotnie, a łącznie aż 32 razy zajmowali miejsca w czołowej trójce. To najlepsze “liczby” spośród wszystkich zespołów szczebla Continental! Co ciekawe, drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje CCC Development Team. Ekipa rozwojowa, której los przed sezonem 2021 wciąż pozostaje zagadką zgromadziła na swoim koncie osiem wygranych i 26 lokat na podium, w tym – złoty medal krajowego czempionatu (Stanisław Aniołkowski).

Świetny sezon ma za sobą także drużyna Voster-ATS. 5 wygranych oraz 20 lokat w czołowej trójce to siódme miejsce spośród wszystkich drużyn kontynentalnych. Do tego dochodzi “bonus” w postaci brązowego medalu mistrzostw Polski (Paweł Franczak) czy triumf w klasyfikacji górskiej Tour de Pologne (Patryk Stosz, w barwach reprezentacji Polski).

Od tej trójki odstaje nieco czwarty z zespołów Continental z naszego kraju – Wibatech Merx Wrocław. On także jednak nie ma się czego wstydzić. Wygrana “wpadła” co prawda tylko jedna, lecz miejsc na podium było łącznie osiem. Dodatkowo, najaktywniejszym kolarzem Tour de Pologne był Maciej Paterski (podobnie jak Patryk Stosz – jadący w barwach kadry).

To Top