Hyde park

Polskie Mirador de Ezaro – ściana w Ochotnicy Dolnej

Podczas wtorkowego etapu Vuelta a Espana kolarze pokonać musieli niezwykle stromy podjazd – Mirador de Ezaro. Co ciekawe, w Polsce znaleźć można wspinaczkę o jeszcze bardziej wymagających parametrach. To droga na osiedle Twarogi w Ochotnicy Dolnej.

Wyzwanie, które postawili przed zawodnikami organizatorzy hiszpańskiej Vuelty było naprawdę imponujące. Po 32 kilometrach jazdy w płaskim terenie mierzyli się oni z liczący 1,8 kilometra podjazd o średnim nachyleniu 14%, momentami sięgającym jednak aż 40.

źr. La Flamme Rouge

Zmierzenie się z taką stromizną to wyzwanie, któremu “z marszu” nie podołałby niejeden amator. Dla wszystkich śmiałków, którzy chcieliby sprawdzić swoje siły mamy dobrą wiadomość – nie muszą wyjeżdżać na Półwysep Iberyjski. Wystarczy, że udadzą się do oddalonej o dwie godziny drogi samochodem od Krakowa Ochotnicy Dolnej.

Na prawym brzegu płynącej przez tę wieś rzeki… Ochotnicy rozpoczyna się podjazd, który odbiera wszelką nadzieję. Serwis Altimetr.pl podaje, że na dystansie 1,9 kilometra średnie nachylenie wynosi 14,8%. Segment w serwisie Strava pokazuje jeszcze bardziej imponujące dane – na dystansie 1,77 km nachylenie średnie to 15,4%!

Mało tego – wartość tę zaniża fakt, że w środkowej części wspinaczki znajduje się delikatny zjazd, a po nim krótki fragment o względnie niewielkim (~10%) nachyleniu.

Mało? Na dwóch, dość długich fragmentach (pierwszy – po około kilometrze, drugi – tuż przed szczytem) nachylenie przekracza 40%. Podjeżdżanie na szosowym rowerze po deszczu lub jesienią, gdy na drodze zalegają liście mija się z celem.

Byliście? Testowaliście?

Popularne

To Top