Świat

Widmo bezrobocia – najlepsi kolarze bez kontraktów na sezon 2021

Miguel Angel Lopez
Miguel Angel Lopez / fot. Astana

Pandemia koronawirusa i związane z nią problemy finansowe części drużyn sprawiły, że na dwa miesiące przed startem kolejnego sezonu bez oficjalnej umowy na nowy sezon pozostaje ponad 150 zawodników ekip najwyższego szczebla. Czysto teoretycznie, mogliby oni zbudować naprawdę mocną ekipę i zgromadzić pokaźną liczbę zwycięstw. Przedstawiamy czołowych zawodników pozostających bez kontraktów.

Na początek jednak kilka słów wyjaśnienia: w zestawieniu uwzględniamy kolarzy, którzy nie mają oficjalnej umowy, ale przy tym – nie wypracowali porozumienia z żadną drużyną. To dlatego nie ma w nim między innymi Michała Kwiatkowskiego, którego przedłużenie kontraktu z Ineos Grenadiers jest czystą formalnością czy Rigoberto Urana, którego drużyna – EF Pro Cycling – zadeklarowała automatyczne prolongowanie umowy.

Aleksiej Lutsenko

Aleksiej Lutsenko
Aleksiej Lutsenko / fot. Astana

Kazach, jeden z czołowych specjalistów od wyścigów klasycznych przez lata związany był z Astaną, dla której był kluczową wizerunkowo postacią i żywym dowodem, iż inwestowanie w tym kraju w kolarstwo ma sens. Dlatego zaskakujące były informacje o rozstaniu 28-latka z obecnym pracodawcą i poszukiwaniu nowej przystani.

Klasy Lutsenki reklamować nie trzeba, bo przemawiają za nim wyniki. Tylko w tym sezonie wygrał on jeden z etapów Tour de France, a w dość trudnym, etapowym UAE Tour zajął w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce.

Miguel Angel Lopez

Miguel Angel Lopez
Miguel Angel Lopez / fot. Astana

Kolejny z kolarzy Astany, który zdecydował się na zmianę otoczenia. Powody tego ruchu nie są do końca jasne – w drużynie Aleksandra Winokurowa miał pewną pozycję o miano lidera na najważniejszych wyścigach świata, a za okazywane zaufanie odpłacał się m.in. miejscami na podium klasyfikacji generalnej Giro d’Italia i Vuelta a Espana czy zwycięstwem etapowym na Tour de France.

W przypadku “Supermana” problemu z nowym pracodawcą raczej nie będzie – mówiło się o zainteresowaniu ze strony BORA-hansgrohe, aktualnie na pole position wydaje się z kolei być Movistar.

Giacomo Nizzolo

Giacomo Nizzolo
Giacomo Nizzolo, fot. Team NTT

Włoch to jedna z ofiar wielce prawdopodobnego upadku ekipy NTT, która nie może pozyskać sponsora na kolejny rok funkcjonowania. 31-latek ma jednak w ręku potężny atut – jest aktualnym mistrzem Europy, a możliwość prezentowania koszulki w barwach Unii dla wielu drużyn z pewnością będzie wielkim magnesem.

Poza tym, Nizzolo to przede wszystkim po prostu bardzo szybki kolarz. Tegoroczny Tour de France nie potoczył się po jego myśli (musiał wycofać się już w pierwszej fazie rywalizacji), lecz wcześniej, poza wspomnianym złotem ME zawodnik z Mediolanu sięgnął po mistrzostwo kraju i etapowe triumfy w trakcie Paryż-Nicea oraz Tour Down Under.

Matteo Moschetti

Matteo Moschetti
Matteo Moschetti / fot. Trek-Segafredo

Kolejny sprinter z Italii w tym zestawieniu może wydawać się zaskoczeniem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Przypomnijmy bowiem, że młodzian, jeżdżący dla Trek-Segafredo u progu sezonu pokonywał (i to w bardzo przekonujący sposób) Pascala Ackermanna, co samo w sobie jest wystarczającym świadectwem. Niestety, w lutym przydarzyła mu się poważna kontuzja (złamanie szyjki kości udowej), po której dotąd nie zdołał się w pełni odbudować.

Wydaje się to jednak kwestią czasu, dlatego ewentualna inwestycja w Moschettiego powinna być trafiona. Mówiąc inaczej: Trek popełni błąd, jeżeli nie podpisze z nim nowego kontraktu.

Michael Valgren

NTT's former Amstel Gold winners to “honour” race with Zwift ride – NTT Pro  Cycling
fot. Team NTT

Duńczyk boryka się z tym samym problemem, co wspomniany wcześniej Nizzolo – jest członkiem NTT, które najprawdopodobniej zwinie żagle. W dodatku, w swojej koronnej specjalności – północnych klasykach – nie mógł się specjalnie pokazać, przez co zniknął nieco z radarów. To jednak wciąż znakomity kolarz.

Naturalnie – najlepszy w jego wykonaniu był sezon 2018, w trakcie którego wygrał m.in. Amstel Gold Race i Omloop Het Nieuwsblad (tu ciekawostka – pokonując Łukasza Wiśniowskiego). Dwa kolejne sezony były jednak potwierdzeniem wysokiego poziomu, a 28-latek z pewnością nie zamierza już wyłącznie odcinać kuponów.

Mark Cavendish

Mark Cavendish
Mark Cavendish / fot. Bahrain – McLaren

Wyróżnienie nieco z sentymentu, bo czy sprinter z wyspy Man wciąż jest tym samym zawodnikiem, który w przeszłości wygrywał aż 146 razy? Cóż, czas i problemy zdrowotne zrobiły swoje, ale bez wątpienia dla potencjalnego nowego pracodawcy umowa z Cavsem byłaby nie tylko potężnym zastrzykiem doświadczenia dla młodszych kolarzy, ale również marketingowym strzałem w “10”. Niewielu jest zawodników, którzy są w stanie generować podobne zainteresowanie.

Już sam ten fakt sprawia, że 35-latkowi warto byłoby wypłacać gwiazdorski (bo pewnie inny go nie interesuje) kontrakt. A kto wie, być może (choć niewiele na to wskazuje) ma on jeszcze przed sobą drugą młodość?

Gianni Moscon

Gianni Moscon
Gianni Moscon / fot. Team Ineos

“Typ niepokorny” z Trydentu w 2020 roku zapisał w swoim palmares kolejną ciemną kartę, podczas Kuurne-Bruksela-Kuurne rzucając rowerem w rywala, a następnie ostentacyjnie zrywając numer startowy i ciskając nim o ziemię. Gianni miał zadatki – i to nie przesada – na naprawdę wielkiego kolarza, a gdyby podczas mistrzostw świata w Bergen (2017) zgodnie współpracował z Julianem Alaphilippem w próbie ataku – mógłby nawet być już mistrzem świata.

Kariera Moscona brutalnie przystopowała, ale wciąż drzemie w nim wielki potencjał. Być może nowy pracodawca będzie w stanie go uwolnić?

Josef Cerny

Josef Cerny
Josef Cerny / fot. Cadex

Czech wydaje się być kolarzem, zwłaszcza w Polsce, niedocenianym. Nie do końca rozumiem tego powody, ale progres, jaki poczynił w ciągu ostatnich dwóch sezonów jest gigantyczny. Cerny ma za sobą najlepszy sezon w karierze, którego ukoronowaniem jest etapowy triumf w Giro d’Italia. Triumf odniesiony nie w jego specjalności – jeździe na czas – a po ucieczce i długim, solowym ataku.

Czołowy specjalista w jeździe indywidualnej na czas w teorii nie powinien mieć kłopotu ze znalezieniem nowego pracodawcy. A może będzie jednym z tych, którzy po upadku CCC przejdą do drużyny przejmującej licencję formacji – Circus-Wanty?

Domenico Pozzovivo

Filigranowy Włoch, specjalista od Grand Tourów, który jednak na poziom World Touru wszedł bardzo późno i nigdy tak naprawdę nie zaprezentował pełni swoich możliwości. 37-latek w tym sezonie atakował podium Giro d’Italia i wydaje się, że… popełnił błąd, przeceniając swoje możliwości.

Nieco ponad rok po bardzo poważnym wypadki nie był w stanie wytrzymać trudów trzytygodniowego ścigania i zakończył imprezę na 11. pozycji. W przeszłości bywało o wiele lepiej (dwukrotnie kończył piąty), toteż wynik ten niewiele mu daje i dla potencjalnych, nowych pracodawców nie wygląda szczególnie imponująco. Chętnych na jego zatrudnienie mimo to brakować nie powinno, choć upatrywać ich należy przede wszystkich we włoskich drużynach drugiej dywizji.

Popularne

To Top