Świat

Stelvio – zapowiedź 18. etapu Giro d’Italia 2020

Stelvio / cycling-challenge.com

Etap na który chyba wszyscy czekali, a emocje z nim związane trwały jeszcze zanim zaczął się w ogóle wyścig. Wszystko wskazuje na to, że pogoda pozwoli wjechać na szczyt legendarnego Stelvio.

Mimo tego, że wszyscy będą czekać na monstrualną, niemal 25-kilometrową wspinaczkę na Stelvio to na etapie nie zabraknie innych atrakcji. Po starcie z Madonna di Campiglio za rozgrzewkę posłuży podjazd na górską premię 2. kategorii na Campo Carlo Magno i zapewne już tu uformuje się główna ucieczka dnia. Następną górską premią będzie podjazd 1. kategorii na Hofmandjoch i choć jest to ciężki, niemal 9-kilometrowy podjazd ze średnim nachyleniem blisko 9% to nawet jeśli ktoś będzie miał problemy to będzie mieć dostatecznie dużo czasu by odrobić straty przed rozpoczęciem wspinaczki na Stelvio.

Sam podjazd na Stilfersjoch to 24,8 km o średnim nachyleniu 7,4%, a najwyższy punkt znajduje się na 2746m npm. Po pokonaniu tej morderczej wspinaczki na zawodników czeka zjazd i lotna premia, a tuż po niej rozpocznie się ostatnia tego dnia góra – Torri di Fraele. Meta jest wyznaczona 3 kilometry za linią premii, a ostatnie kilkaset metrów również będzie wiodło delikatnie w górę.

Biorąc pod uwagę zmiany w trasie etapu z metą w Sestriere jest to ostatnia okazja by strącić z prowadzenia Joao Almeidę i wszystko wskazuje na to, że Sunweb rzuci wszystkie siły, by wyprowadzić Wilco Keldermana na prowadzenie przed decydującą o losach całego wyścigu jazdą na czas.

Nie skreślałbym Vincenzo Nibalego, bo trzeci tydzień wielkiego touru to jest teren Rekina z Mesyny. Jeśli lider Trek-Segafredo chce zacząć piąć się w górę klasyfikacji to też jest to ostatni gwizdek. Podobnie sprawa się ma w przypadku Jakoba Fuglsanga, bo choć w znacznej części straty Duńczyka w generalce wynikają z defektu to wciąż nie pokazał on takiej formy do jakiej przyzwyczaił nas w tym sezonie.

Długie wspinaczki o stabilnym nachyleniu to także to w czym w absolutnej czołówce jest Rafał Majka. Polak od początku wyścigu jedzie zawsze tam, gdzie trzeba, a jeśli jego dniem słabości był etap z metą w Piancavallo to wciąż możemy po “Zgredzie” spodziewać się rzeczy wielkich. Drugie w karierze podium w GrandTourze jest na wyciągnięcie ręki i liczę, że Majka po nie zaatakuje właśnie na tym etapie.

Z dotychczasowego przebiegu wyścigu wynika, że poza Keldermanem w górach najmocniejsi są Jai Hindley oraz Tao Geoghegan Hart. Problemem Australijczyka jest fakt, że niepodważalną pozycję w grupie ma Kelderman, ale wcale nie będzie stało to na przeszkodzie w tym, by Hindley zdołał na metę dotrzeć razem z Holendrem, a wówczas szanse Sunwebu na dwóch zawodników na końcowym podium znacznie wzrosną. Hart jest tuż za podium, a widać, że formy mu nie brakuje i spodziewam się, że w Laghi di Cancano wskoczy już na podium. Pytanie tylko czyim kosztem?

Nie wiem co myśleć o Patricku Konradzie. Przed dwoma laty na dość podobnym etapie (podjazd na Finestre i meta w Bardonecchi) Austriak był 9., a do wygrywającego wówczas Chrisa Froome’a stracił ponad 8 minut, a na kresce zameldował się sekundę za kolegą z grupy Davide Formolo. Brak jasnej hierarchii w ekipie Bora-hansgrohe nieco może rzutować na całościowy rezultat w wyścigu, bo jeśli Majka lub Konrad jutro zanotują straty to i cały wyścig również będzie można spisać…na straty.

Domenico Pozzovivo nieco blednie z każdym kolejnym etapem i wydaje mi się, że w generalce przeskoczy go Fausto Masnada, który aktualnie zamyka czołową dziesiątkę. Zawodnicy od 3 do 10 miejsca mieszczą się w zaledwie 88 sekundach i tu możemy spodziewać się sporo zmian w klasyfikacji.

Popularne

To Top