Świat

Mistrzostwa świata MTB: Tom Pidcock najlepszy na elektrykach

Tom Pidcock
Tom Pidcock - fot. UCI MTB

W Leogang w Austrii rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie górskim. Na początek odbyły się zmagania w sztafetach oraz na rowerach elektrycznych.

Rywalizacja w mistrzostwach świata rozpoczęła się od zmagań sztafet, w których każda reprezentacja musiała wystawić sześciu zawodników: po kobiecie i mężczyźnie w wieku juniorskim, do 23 lat i z elity.

Od początku na czołowych pozycjach znajdowała się reprezentacja Francja i to właśnie Trójkolorowi zdetronizowali Szwajcarów. Obrońcy tytułu, startujący bez Nino Schurtera, musieli zadowolić się trzecim miejscem. Na podium stanęła także reprezentacja Włoch. Polacy nie startowali.

Po wyścigach sztafet odbyły się zmagania E-MTB, w których wystartowali też zawodnicy znani z rywalizacji w tradycyjnej odmianie kolarstwa górskiego. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się ten, którego doskonale znamy także z szosy i przełaju – Tom Pidcock, a podium uzupełnili Jerome Gilloux (Francja) i zwycięzca niedawnego Pucharu Świata elity Simon Andreassen (Dania). Z ciekawostek warto dodać, że na 19. miejscu dojechał Sven Nys, 22. był Marco Aurelio Fontana, a wyścigu nie ukończyli m.in. broniący tytułu sprzed roku Alan Hatherly i legenda MTB, czyli Julien Absalon.

Wyścig kobiet przyniósł kolejny sukces Francuzom – wygrała Melanie Pugin, która okazała się najlepsza w gronie zaledwie dwunastu startujących pań. Podium uzupełniły Szwajcarki Kathrin Stirnemann i Nathalie Schneitter.

Wyścig sztafet
1. Francja (M. Azzaro, L. Martin, L. Lecomte, L. Gerault, O. Onesti, J. Sarrou) – 1:27:34
2. Włochy (L. Braidot, E. Lechner, F. Agostinacchio, N. Pesse, M. Tovo, J. Zanotti) – +1:35
3. Szwajcaria (L. Wiedmann, T. Litscher, S. Frei, N. Buri, E. Alvarez, A. Balmer) – +2:06

Mistrzostwa świata E-MTB mężczyzn

1. Thomas Pidcock (Wielka Brytania) – 1:01:41
2. Jerome Gilloux (Francja) – +0:35
3. Simon Andreassen (Dania) – +0:49

Mistrzostwa świata E-MTB kobiet

1. Melanie Pugin (Francja) – 56:33
2. Kathrin Stirnemann (Szwajcaria) – +0:27
3. Nathalie Schneitter (Szwajcaria) – +1:15

To Top