Świat

Puchar Świata MTB: Wielkie emocje w wyścigu elity mężczyzn

henrique avancini
Henrique Avancini - fot. UCI Mountain Bike

Dominacja Pauline Ferrand-Prevot wśród kobiet i emocje do ostatnich metrów w wyścigu elity mężczyzn – tak zakończył się podwójny Puchar Świata w Nowym Mieście na Morawach.

W wyścigu elity kobiet rozstrzygnięcia zapadły szybko. Tym razem Pauline Ferrand-Prevot szybko i skutecznie odjechała rywalkom i nie oddała wygranej. Francuzka odniosła tym samym długo wyczekiwane pierwsze zwycięstwo w tym tygodniu. Wcześniej dwukrotnie była druga w short tracku, a w wyścigu XCO uplasowała się na trzeciej lokacie. Wtedy na ostatnim okrążeniu wyprzedziła ją Anne Terpstra. Również dziś Holenderka zajęła drugie miejsce, zajmując tę pozycję przez praktycznie cały wyścig.

Podium uzupełniła czwartkowa zwyciężczyni Loana Lecomte. Dobry wyścig pojechała też czwarta Rebecca McConell, która już w piątkowym shortracku pokazała dobrą dyspozycję. Tuż za nią na metę wpadła Laura Stigger, a zwyciężczyni zmagań w XCC Evie Richards przyjechała szósta.

Maja Włoszczowska przez cały wyścig zyskiwała lokaty i ostatecznie przyjechała na metę na trzynastym miejscu (+4:08). – “Jest progres. Zupełnie nie taki jak oczekiwałam, ale zawsze. Trzynaste miejsce to ciągle świetny wynik, patrząc na to, że dzisiejsza dyspozycja była daleka od moich możliwości. Liczę na to, że na mistrzostwach świata noga wreszcie puści” – skomentowała Włoszczowska.

Z dobrej strony pokazała się Katarzyna Solus-Miśkowicz, która była 21 (+6:10). Paula Gorycka zajęła 51. miejsce (+11:07), Gabriela Wojtyła – 55. (+12:07), a Aleksandra Podgórska nie ukończyła wyścigu.

Puchar Świata MTB w Nowym Mieście na Morawach #2 – wyścig elity kobiet
1. Pauline Ferrand-Prevot (Francja/Canyon Collective Factory Team) – 1:14:07
2. Anne Terpstra (Holandia/Ghost Factory Racing) – +0:21
3. Loana Lecomte (Francja/Massi)- + 1:10
4. Rebecca McConnell (Australia/Primaflor Mondraker Xsauce) – +1:33
5. Laura Stigger (Austria) – +1:39

O wiele więcej emocji było w wyścigu panów. Od początku na czele była kilkuosobowa grupa, w której znajdowali się główni faworyci zmagań. Na ostatnie okrążenie razem wjechało ośmiu kolarzy: prowadzący Nino Schurter, sprawiający bardzo dobre wrażenie Victor Koretzky,  Henrique Avancini, Milan Vader, Stephane Tempier, Jordan Sarrou, Thomas Griot i Alan Hatherly. Na finałowej pętli odpadł tylko Griot, więc o losach wyścigu miała rozstrzygnąć ostatnia prosta. Na niej najmocniejszy okazał się Henrique Avancini, któremu nikt nie zdołał wyjść z koła. Było to jego pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata, a także pierwsze w historii Brazylii. Na podium stanęli też Vader i Schurter.

Na 18. miejscu sklasyfikowany został zawodnik Kross Racing Team Ondrej Cink. – “To nie jest to, czego oczekiwałem. Po złym starcie złapałem dobry rytm, ale nie mogłem dogonić pierwszej grupy” – podsumowywał Czech, dodając, że jego jazda była niezła i ma nadzieję na dobry rezultat w przyszłym tygodniu.

Bartłomiej Wawak spędził większość wyścigu w trzeciej dziesiątce i na metę wjechał jako 27. Krzysztof Łukasik był 47. (+4:40), Filip Helta – 50. (+4:55), a Michał Topór – 94. (+10:37). Maciej Jeziorski ostatecznie nie wystartował. – “W ostatniej chwili dostałem propozycję pomocy przy kadrowych wyjazdach na mistrzostwa świata i Europy. Musiałem podjąć w ciągu kilku godzin decyzję i uznałem, że start w Pucharze Świata to fajna przygoda, a pomoc kadrze w tak ważnych startach to zaszczyt” – wyjaśnił Jeziorski, będąc już w drodze do Leogang, gdzie w przyszłym tygodniu odbędą się mistrzostwa świata.

Puchar Świata MTB w Nowym Mieście na Morawach #2 – wyścig elity mężczyzn
1. Henrique Avancini (Brazylia/Cannondale Factory Racing) – 1:25:03
2. Milan Vader (Holandia/ KMC Orbea) – +0:01
3. Nino Schurter (Szwajcaria/Scott-SRAM MTB Racing) – +0:01
4. Victor Koretzky (Francja/KMC Orbea) – +0:02
5. Alan Hatherly (RPA/Specialized Racing) – +0:03

To Top