Świat

Puchar Świata MTB: Dominacja Pidcocka i triumf Alvarado

Ceylin Del Carmen Alvarado - fot. wikipedia/hoebele

Mistrzyni świata w kolarstwie przełajowym Ceylin Del Carmen Alvarado oraz wicemistrz świata w przełajach Tom Pidcock okazali się najlepsi podczas sobotnich wyścigów Pucharu Świata MTB do lat 23. Dla Pidcocka było to już drugie zwycięstwo w tym tygodniu.

Tym razem Brytyjczyk od początku jechał w czołówce, a przez ostatnie trzy okrążenia prowadził, powiększając swoją przewagę. Ostatecznie przyjechał na metę ponad minutę szybciej niż drugi Christopher Blevins. Podium uzupełnił Szwajcar Vital Albin.

Pidcock, który od nowego sezonu będzie kolarzem Team Ineos, ma już całkiem różnorodną listę sukcesów. Na szosie wygrywał m.in. młodzieżowe Giro d’Italia  i Paris-Roubaix, w ostatnich mistrzostwach świata elity w kolarstwie przełajowym zdobył srebro, a teraz triumfował w dwóch wyścigach U23.

Spośród Polaków ponownie najlepszy był Karol Ostaszewski, który ukończył wyścig nieco dalej niż w czwartek – na 41. miejscu, ze stratą 8:21. Konrad Czabok był 66. (-1 okrążenie), Piotr Kryński 74., a Stanisław Nowak 75. (obaj -2 okrążenia). Wystartowało 92 zawodników, a 6 nie ukończyło wyścigu.

Wśród pań Ceylin Del Carmen  Alverado przyjechała 19 sekund przed Mariką Tovo i 39 sekund przed Helene Clauzel. Dla Holenderki to pierwsze zwycięstwo w ten weekend – w czwartek była druga. W wyścigu wystartowały dwie Polki – Klaudia Czabok była 39 (+13:56), a Antonina Białek – 44. (+ 1 okr.)

W sobotę w Nowym Mieście na Morawach odbyły się także wyścigi UCI Junior Series. Wygrali Mona Mitterwallner (Austria) i Tobias Lillelund (Dania). Bardzo dobrze pojechały Polki – Matylda Szczecińska była 10., Patrycja Zawierta – 11., a Milena Drelak – 28. W wyścigu panów Krzysztof Klimek był 59., Maciej Dąbrowski 86., a Konrad Gola 90.

W niedzielę odbędą się wyścigi elity – kobiet o 11:50 i mężczyzn o 15:20