Świat

Puchar Świata MTB: Piątek dla Richards i Avanciniego

Evie Richards
Evie Richards / fot. Red Bull

Evie Richards i Henrique Avancini triumfowali w piątkowych wyścigach XCC podczas Pucharu Świata w Nowym Mieście na Morawach. Aktywnie jechał Bartłomiej Wawak, który rozpoczął zmagania elity mężczyzn od ucieczki.

W wyścigu pań zobaczyliśmy powtórkę z wtorku. Ponownie na ostatnią prostą jako pierwsze wjechały Evie Richards (Trek Factory Racing XC) i Pauline Ferrand-Prevot (Canyon Collective Factory Team). Znowu prowadziła Brytyjka, a Francuzka próbowała ją wyprzedzić. I po raz kolejny Richards okazała się mocniejsza na finiszu. Tym razem jednak mistrzyni świata miała do niej drobne pretensje, pokazując, że Richards zajechała jej, zmieniając tor jazdy.

Zawodniczka Trek Factory Racing odniosła więc drugie zwycięstwo w short tracku podczas tego tygodnia. Nie przeszkodził jej nawet upadek, który zanotowała krótko po rozpoczęciu ostatniego okrążenia, gdy jadąc na 1. miejscu przewróciła się na nawrocie. Szybko się pozbierała i wróciła na czoło stawki.

Razem z Richards i Ferrand-Prevot na metę wjechała trzecia Laura Stigger. Młoda Austriaczka potwierdziła w ten sposób dobrą formę, którą pokazała już w czwartkowym wyścigu. Również Loana Lecomte udowodniła, że zwycięstwo przed dwoma dniami nie było przypadkowe i zajęła 5 miejsce.

Aktywnie jechały Rebecca McConnell i Eva Lechner, które poprzedniego wyścigu XCC nie mogły zaliczyć do udanych. Maja Włoszczowska przez cały czas znajdowała się w głównej grupie. Ostatecznie przekroczyła linię mety na 12. miejscu z 8 sekundami straty. Paula Gorycka była 35.

Puchar Świata w Nowym Mieście na Morawach #2 – wyścig XCC elity kobiet
1. Evie Richards (Wielka Brytania/Trek Factory Racing XC) – 19:32
2. Pauline Ferrand-Prevot (Francja/ Canyon Collective Factory Team) +0:00
3. Laura Stigger (Austria) +0:00
4. Kate Courtney (USA/Scott-SRAM MTB Racing) + 0:03
5. Loana Lecomte (Francja/Massi) + 0:03

12. Maja Włoszczowska (Polska/Kross Racing Team) + 0:08
35. Paula Gorycka (Polska/Struby Bixs Team) +0:41

Wyścig elity mężczyzn bardzo mocno zaczął Bartłomiej Wawak, który nie tylko tak jak we wtorek jechał na czele stawki, ale nawet uciekł reszcie zawodników, wypracowując sobie kilkusekundową przewagę. Dopiero na drugim okrążeniu Henrique Avancini mocnym przyspieszeniem skasował próbę Polaka.

Na kolejnych okrążeniach prym wiedli Nino Schurter, Leandre Bouchard czy właśnie Avancini. W drugiej części wyścigu w czołówce pojawił się też zwycięzca wtorkowego short tracka Jose Gerrardo Ulloa Arevalo. Wydawało się, że Meksykanin ponownie może odegrać główną rolę w końcówce. Na ostatniej pętli Nino Schurter wjechał jednak przed niego, a po chwili Ulloa Arevalo gwałtownie hamował, ekwilibrystycznie ratując się przed upadkiem. Sobie tylko znanym sposobem utrzymał się na rowerze, ale spadł na odległe miejsce.

Na ostatnią prostą jako pierwszy wjechał Milan Vader, ale szybko z koła wyskoczyli mu Avancini, Thomas Litscher i Maximilian Brandl. Na finiszu najmocniejszy okazał się Brazylijczyk.

Schurter ostatecznie ukończył wyścig na szóstym miejscu, zaś zwycięzca czwartkowego wyścigu głównego Simon Andreassen cały czas trzymał się w pierwszej grupie i na metę wjechał jako ósmy. Wawak został sklasyfikowany na 30 miejscu.

Wyścigi XCO elity odbędą się w niedzielę. Na sobotę zaplanowano zmagania w kategoriach U23.

Puchar Świata w Nowym Mieście na Morawach #2 – wyścig XCC elity mężczyzn
1. Henrique Avancini (Brazylia/Cannondale Factory Racing) – 19:02
2. Thomas Litscher (Szwajcaria/KMC Orbea) +0:00
3. Maximilian Brandl (Lexware Mountainbike Team) +0:00
4. Milan Vader (Holandia/KMC Orbea) +0:00
5. Manuel Fumic (Niemcy/Cannondale Factory Racing) +0:01

30. Bartłomiej Wawak (Polska/Kross Racing Team) +0:12

To Top