Świat

Puchar Świata MTB: Lecomte najlepsza wśród pań. Włoszczowska czternasta

Maja Włoszczowska
Maja Włoszczowska / fot. Kross Racing Team

Loana Lecomte wygrała pierwszy wyścig XCO podczas Pucharu Świata w Nowym Mieście na Morawach. Najlepsza z Polek Maja Włoszczowska była czternasta.

Od początku czwartkowego wyścigu mocno jechała Pauline Ferrand-Prevot. Na rozjazdowym okrążeniu tempo Francuzki wytrzymały tylko Laura Stigger, Evie Richards, Kate Courtney, Anne Terpstra, Sina Frei i Loana Lecomte.  Gdy na 1. okrążeniu Ferrand-Prevot odjechała rywalkom, wydawało się, że może być zdecydowanie najmocniejsza tego dnia, lecz po chwili zaledwie 21-letnia Lecomte dołączyła do rodaczki.

Początkowo to Ferrand-Prevot była mocniejsza na podjazdach, dzięki czemu utrzymywała niewielką przewagę nad Lecomte. Z czasem to jednak młodsza z Francuzek , bardzo płynnie pedałująca pod górę, zaczęła jechać lepiej – najpierw budując przewagę na podjazdach, a później już w zasadzie całą trasę pokonując zauważalnie szybciej niż Ferrand-Prevot. Na czwartym z pięciu okrążeń w zasadzie przesądziła o zwycięstwie, przejeżdżając techniczny fragment podjazdu, który sprawiał spory problem wszystkim zawodniczkom. Chwilę później pozostałe rywalki schodziły w tym miejscu z roweru, tracąc cenne sekundy, dzięki którym Lecomte na dobre odjechała.

Francuzka debiutowała w zmaganiach elity, więc był to dla niej pierwszy, ale jednocześnie odniesiony w znakomitym stylu triumf w Pucharze Świata. Przed rokiem 21-latka zdobyła m.in. brązowy medal mistrzostw świata orliczek, ulegając wówczas Sinie Frei i Laurze Stigger.

Za plecami czołowej dwójki cały czas jechała Anne Terpstra, którą w pierwszej fazie wyścigu niepokoiła 20-letnia Stigger. Austriaczka szczególnie dobrze pojechała na drugim okrążeniu, ale ostatecznie nie tylko nie wyprzedziła Tauber, ale też straciła czwartą pozycję kosztem kolejnej Francuzki – Leny Gerault. Terpstra zdołała za to na ostatnim okrążeniu dojechać do Ferrand-Prevot i wyprzedzić ją na zjeździe tuż przed wyjazdem na tor.

Interesującą walkę o szóstą pozycję stoczyły Frei, Courtney i Richards. Zwyciężczyni wtorkowego short tracka została na podjeździe na drugim okrążeniu, ale w dalszej części rywalizacji trochę odżyła. W końcówce ponownie jednak zbrakło jej sił i to Courntey przyjechała szósta, a Frei siódma.

Maja Włoszczowska ukończyła wyścig na czternastym miejscu. Mimo siódmej pozycji startowej, na pierwsze okrążenie wjechała na początku trzeciej dziesiątki, razem z m.in. Jolandą Neff. Później obie panie odrabiały straty, jadąc m.in. z Anniką Langvad. Ostatecznie Włoszczowska miała 4 minuty straty do Lecomte.

Katarzyna Solus-Miśkowicz była 42., Paula Gorycka 50., Gabriela Wojtyła – 52., zaś Aleksandra Podgórska – 59.,

W czwartek przed południem odbyły się też wyścigi U23. Wśród pań zwyciężyła Włoszka Giorgia Marchet przed Ceylin Del Carmen Alvarado i Hayley Batten. Klaudia Czabok dojechała na 27. miejscu, a Antonina Białek – 49. Najlepszy w rywalizacji mężczyzn okazał się Brytyjczyk Tom Pidcock, a podium uzupełnili Szwajcarzy – Alexandre Balmer i Vital Albin. Najlepszy z Polaków był 31. Karol Ostaszewski. Stanisław Nowak przyjechał jako 45., Konrad Czabok – 73., a Piotr Kryński – 74.

Puchar Świata MTB w Nowym Mieście na Morawach – wyścig elity kobiet
1. Loana Lecomte (Massi/Francja) – 1:22:06
2. Anne Terpstra (Ghost Factory Racing/Holandia) – + 0:31
3. Pauline Ferrand-Prevot (Canyon Collective Factory Team/Francja) – + 0:37
4. Lena Gerault (VTT VCA Anjos/Francja) – + 1:15
5. Laura Stigger (Austria) – + 1:21

Popularne

To Top