Świat

Filip Helta: Puchar Świata rządzi się swoimi prawami

Filip Helta
Filip Helta - fot. strona zawodnika na Facebooku

Już w czwartek Filip Helta zadebiutuje w rywalizacji Elity podczas Pucharu Świata. Młody zawodnik udowodnił już, że potrafi się ścigać w Nowym Mieście na Morawach.

Dla 23-latka ten nietypowy sezon jest pierwszym w barwach Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team. “W drużynie czuję się bardzo dobrze. Tworzymy młody, silny i zgrany zespół” – mówi Helta. W sierpniu wraz był członkiem zespołu Volkswagena, który zdobył mistrzostwo Polski sztafet. Trzy dni później sam Helta dołożył brązowy medal w rywalizacji indywidualnej.

“Wykonałem dużo ciężkiej pracy przed tegorocznym sezonem, który został dość mocno przesunięty. Wszystkie wyścigi pojechałem na dobrym poziomie, więc jestem zadowolony z mojej dyspozycji, którą prezentuję na trasach. Dobre wyniki to po prostu nagroda za wykonaną wcześniej pracę” – podsumowuje Helta.

Za swój najlepszy występ w tym sezonie 23-latek uważa niedawny start w wyścigu Górale na Start w Wałbrzychu. Dwa tygodnie temu uplasował się tam na piątym miejscu. Zawodom towarzyszyła świetna obsada. Przed Heltą uplasowały się jedynie takie tuzy kolarstwa górskiego jak Henrique Avancini, Maxime Marotte, Dan McConnell i Ondrej Cink. Do zawodnika Kross Racing Team Polak stracił jedynie dwie sekundy.

“Zrobiłem swoje i nie bałem się rywalizacji z najlepszymi na świecie. Oczywiście wynik bardzo mnie motywuje do dalszej pracy i chęci rywalizacji z najlepszymi” – zapewnia Helta.

Czy liczy, że w Nowym Mieście ponownie będzie jechał blisko bardziej znanych rywali? “Każdy wyścig jest inny, tym bardziej Puchary Świata rządzą się swoimi prawami. Tutaj każdy przyjeżdża przygotowany w stu procentach. Ten rok jest dla nas specyficzny, więc nie zabraknie niespodzianek. Uważam, że wyścig w NMNM będzie trochę inny od poprzednich pucharów” – przewiduje.

Wcześniej Polak startował w Nowym Mieście pięć razy. Najlepiej poszło mu w 2018 roku, gdy zajął 16. miejsce wśród orlików z niewielką stratą do zwycięzcy, Vlada Dascalu. Teraz Helta (podobnie jak reprezentant Rumunii) po raz pierwszy wystąpi w kategorii Elita.

“Chciałbym pojechać tak dobry wyścig jak dwa lata temu” – mówi zawodnik Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team o swoich celach na zmagania w czeskich wyścigach.

Pierwszy wyścig elity mężczyzn w ramach Pucharu Świata w Nowym Mieście na Morawach odbędzie się w czwartek. Początek o godz. 15:45. Drugi – w niedzielę od 15:20.

Popularne

To Top