Świat

Joop Zoetemelk potrącony przez samochód

Joop Zoetemelk
Joop Zoetemelk / fot. Wikimedia Commons

Mający obecnie 73 lata Joop Zoetemelk – zwycięzca Tour de France i Vuelta a Espana, jeden z najwybitniejszych kolarzy wszech czasów został w niedzielę podczas rowerowej przejażdżki potrącony przez samochód. Holender ma złamane obie ręce i nogę.

Do zdarzenia doszło w Paryżu, w którym Zoetemelk gościł przy okazji finałowego etapu Tour de France. Niestety, został potrącony przez samochód a jego stan był na tyle poważny, że do szpitala przetransportowany został helikopterem. Jak podaje “Het Laaste Nieuws”, doznał złamań obu rąk i nogi.

Holender zawodową karierę rozpoczął w 1970 roku, a zakończył – w 1987. Do jego największych sukcesów należy triumf w klasyfikacji generalnej “Wielkiej Pętli” 1980 (łącznie wygrywał 10 etapów wyścigu) oraz Vuelta a Espana 1979. W 1985 roku we włoskim Giavera di Montello został mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego.

Mimo słusznego wieku Zoetemelk pozostaje aktywny. W czasie lockdownu spowodowanego przez pandemię koronawirusa wziął udział w wirtualnej odsłonie Amstel Gold Race.

Popularne

To Top