Świat

Skoda-Tour de Luxembourg 2020: Dominacja Diego Ulissiego

Diego Ulissi
Diego Ulissi / fot. UAE Team-Emirates

Luksemburski wyścig padł łupem Diego Ulissiego z UAE Team Emirates. Włoch wygrał dwa z pięciu etapów i pewnie zwyciężył w całej rywalizacji.

Pierwszy etap wyścigu kategorii 2.Pro rozpoczął się od 133 kilometrowego odcinka wokół stolicy Luksemburga. Mimo tego, że na trasie brakowało jakichś większych trudności to na metę dotarł mocno przerzedzony peleton, a tam popis drużynowej jazdy dała ekipa UAE Team Emirates, która idealnie wyprowadziła Diego Ulissiego do etapowego zwycięstwa.

Drugi dzień rywalizacji obfitował w kontrowersje. Wstępnie kolarze mieli przejechać nieco ponad 160 kilometrów, ale po protestach zawodników w związku z niedostatecznym zabezpieczeniem trasy etap finalnie liczył zaledwie 40 kilometrów, a najszybszy okazał się Arnaud Demare (Groupama-FDJ).

Etap numer trzy został już rozegrany na pełnym dystansie 160 kilometrów, a w sprinterskiej rozgrywce pierwsze skrzypce zagrał John Degenkolb (Lotto-Soudal). Dla Niemca było to pierwsze zwycięstwo w zawodowym peletonie od blisko 2 lat, a drugi tego dnia Eduard Grosu (Nippo Delko) przejął koszulkę lidera od Ulissiego.

Rumun nie nacieszył się zbyt długo prowadzeniem w wyścigu, bo już w piątek Włoch zgarnął swoje drugie zwycięstwo w wyścigu na pagórkowatym etapie z Rodange do Differdange i odzyskał prowadzenie w całej rywalizacji. Powstały też już większe różnice w klasyfikacji generalnej i tylko kataklizm mógł odebrać Ulissiemu zwycięstwo.

Piąty etap to ponowne kontrowersje związane z zabezpieczeniem trasy. Na jednym z zakrętów kolarze wpadli w ciężarówkę…

Pierwszy na mecie zameldował się Andreas Kron (Riwal), a tuż za jego plecami zafiniszował Ulissi pieczętując tym samym sukces w całym wyścigu. W “generalce” 24. miejsce zajął Łukasz Owsian (Arkea-Samsic).

To Top