Świat

Tour de Hongrie: Aberasturi z wygraną, Gradek tuż za podium

Jon Aberasturi wygrał pierwszy etap wyścigu Tour de Hongrie (kat. 2.1). Zawodnik ekipy Caja Rural -Seguros SGA został również liderem wyścigu. W finałowym sprincie z dobrej strony pokazał się Kamil Gradek, który zafiniszował na 4. miejscu.

Impreza u naszych Bratanków liczy pięć etapów, a na start przyciągnęła spore grono ekip World Teams, między innymi polskie CCC. Premierowy odcinek liczył 117 kilometrów, a poprowadzony był na pagórkowatej rundzie ze startem i metą w Ostrzyhomiu.

źr. La Flamme Rouge

Główną atrakcją pierwszego etapu była ucieczka dziewięciu zawodników, a pierwszoplanową rolę odgrywał w niej David Lozano. Hiszpan z ekipy Novo Nordisk aktywnie jechał na górskich premiach i zapewnił sobie koszulkę najlepszego górala po pierwszym etapie. W trakcie etapu największą przewagę jaką zdołała sobie wypracować ucieczka sięgnęła niemal 4 minut, ale około 30 kilometrów przed metą po harcownikach nie było już śladu.

Mimo prób ataków na ostatnim podjeździe do mety dotarł peleton i to między najszybszymi w stawce rozegrały się losy rywalizacji na pierwszym etapie. Najszybszy był Hiszpan Jon Aberasturi (Caja Rural), który na mecie wyprzedził Kadena Grovesa (Mitchelton-Scott) i Adam Toupalik (Elkov-Author). Tuż za Czechem zafiniszował Kamil Gradek, a walkę o 4. miejsce Polak z CCC Team wygrał z Davidem van der Poelem (Alpecin Fenix).