Świat

Yvan Vanmol: “W przypadku Fabio Jakobsena możemy mówić o cudzie”

Fabio Jakobsen
Fabio Jakobsen / fot. Deceuninck - Quick Step

Yvan Vanmol, lekarz Deceuninck – Quick Step w rozmowie ze “Sporzą” przekazał najnowsze doniesienia na temat stanu zdrowia Fabio Jakobsena. 23-latek może już samodzielnie się przemieszczać, a to, że tak szybko dochodzi do siebie rozpatrywać można w kategoriach cudu.

Fabio Jakobsen 5 sierpnia, na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne został przez Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma) wypchnięty na barierki zabezpieczające trasę. Impet uderzenia sprawił, że młody zawodnik się przez nie przebił, kilkukrotnie następnie koziołkując. W wyniku tej kraksy doznał licznych obrażeń, przede wszystkim w obszarze twarzoczaszki.

Sprinter Deceuninck – Quick Step dochodzi do siebie w zaskakująco dobrym tempie. We wtorek wieczorem jego drużyna poinformowała, że stan zdrowia kolarza poprawił się na tyle, iż w środę możliwy będzie jego transfer do Holandii. Komunikat był bardzo lakoniczny, lecz w rozmowie ze “Sporzą” lekarz zespołu, Yvan Vanmol przekazał więcej informacji.

“Wszyscy widzieli, jak poważny był to upadek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Fabio teraz może wstać i nie ma żadnych złamań kończyn dolnych – możemy mówić o cudzie” – komentował. Odniósł się również do – jak się okazuje, nieprawdziwych – informacji polskich mediów o uszkodzeniu tchawicy.

“Natychmiast po kraksie zaintubowano drogi oddechowe, ale nie zostały one zniszczone. Wciąż nie może mówić, ale wszystko rozumie, komunikując się poprzez ekran telefonu. Myślę, że będzie mógł mówić, choć mięśnie wokół ust zostały poważnie naruszone” – ocenił.

Zdaniem lekarza, Jakobsena przed poważniejszymi obrażeniami uratowało to, że jest sprinterem, co implikuje mocniejszą budowę ciała. “Ma złamany kciuk i kości szczęki. Gdyby coś takiego przydarzyło się lekkiemu góralowi, z pewnością skończyłoby się znacznie gorzej” – ocenił.

Vanmol stwierdził także, iż powrót Jakobsena do wyścigowego peletonu jest bardzo prawdopodobny. “Jeżeli mnie o to spytacie odpowiem, że mam tylko niewielkie wątpliwości i więcej, niż tylko nadzieję” – podsumował.

Popularne

To Top