Świat

Tour de Pologne: Davide Ballerini wygrywa ostatni etap

Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step) wygrał piąty, ostatni etap Tour de Pologne. W klasyfikacji generalnej triumfował Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step).

Po sobotnim, znakomitym etapie pod Tatrami sytuacja w klasyfikacji generalnej była jasna. Prowadził z przewagą niemal dwóch minut Evenepoel, wyprzedzając Jakoba Fuglsanga (Astana) oraz Simona Yatesa (Mitchelton-Scott). Rafał Majka (BORA-hansgrohe) był czwarty, tracąc do podium cztery sekundy.

Dystans do odrobienia wydawał się symboliczny, lecz nie sprzyjało mu ukształtowanie trasy. Odcinek z Zakopanego do Krakowa wszystkie istotniejsze trudności kumulował w swojej pierwszej części, podczas gdy druga była płaska niemal jak stół. Zapowiadało to walkę sprinterów o skalp i status quo w “generalce”.

Niedługo po starcie zawiązała się ucieczka, w skład której weszli: James Whelan (EF Pro Cycling), Hugo Houle (Astana), Luke Rowe (Team Ineos), Geoffrey Bouchard (AG2R La Mondiale) i Przemysław Kasperkiewicz. Zapas piątki wynosił maksymalnie zaledwie trzy minuty. 63 kilometry przed metą dołączyli do nich Alexis Gougeard (AG2R) i Jos Van Emden (Jumbo-Visma). Przewaga nieustannie jednak spadała, a na dodatek 45 kilometrów od finiszu z odjazdu wycofany do pomocy Alanowi Banaszkowi został “Kasper”.

Uciekinierzy dogonieni zostali już na finałowej rundzie wokół Błoń, niespełna 8 kilometrów od finiszu. Rozpoczęła się walka o odpowiednie rozprowadzenie sprinterów. O losach etapu rozstrzygnęła ostatnia prosta i walka obok stadionu Cracovii.

Najlepszy okazał się Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step), który wyprzedził Pascala Ackermanna (BORA-hansgrohe) i Alberto Dainese (Team Sunweb). W klasyfikacji generalnej zwyciężył Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step). Rafał Majka (BORA) zajął czwarte miejsce, zaś Kamil Małecki (CCC Team) – szóste.

Popularne

To Top