Świat

Tour de Pologne: Mads Pedersen najlepszy na drugim etapie

Mads Pedersen (Trek-Segafredo), aktualny mistrz świata wygrał drugi etap Tour de Pologne z Opola do Zabrza. Jest też nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Po środowych wydarzeniach na finiszu w “Świątyni Sprintu” rezultaty etapu zeszły na dalszy plan, a kolarski świat drżał o to, czy Fabio Jakobsenowi (Deceuninck – Quick Step) uda się przeżyć koszmarny wypadek. Lista poszkodowanych była jednak dłuższa i obejmowała m.in. Marca Sarreau (Groupama-FDJ, uraz ramienia) oraz Eduarda Pradesa (Movistar, złamanie kręgu szyjnego).

Drugi etap także kończyć miał się masowym finiszem, tym razem w Zabrzu, tuż obok stadionu miejscowego Górnika. Po starcie w Opolu, peleton ruszył na południe, a następnie – wschód, by przez Górę św. Anny, Strzelce Opolskie i Ujazd (miejsce ulokowania premii, odpowiednio – górskiej II kategorii i lotnych) dotrzeć ku mecie. Finisz poprzedzały trzy okrążenia rundy, na szczęście – odrobinę łatwiejszej technicznie niż ta w Katowicach.

W ucieczkę dnia zabrała się dobrze znana z środowego występu dwójka: Maciej Paterski (Reprezentacja Polski) i Julius van den Berg (EF Pro Cycling). Ich przewaga wynosiła w pewnym momencie ponad pięć minut. Van den Berg wygrał premię górską na Górze św. Anny, zaś “Patera” – oba lotne finisze. Ich przygoda zakończyła się już na rundach w Zabrzu, 16 kilometrów przed metą.

Na końcowych kilometrach atakować próbował jeszcze Piotr Brożyna (Reprezentacja Polski), lecz bezskutecznie. O wszystkim zdecydował finałowy sprint, w którym najszybszy był, niespodziewanie Mads Pedersen (Trek-Segafredo). Drugie miejsce zajął Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe), a podium uzupełnił Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step).

To Top