Świat

Mont Ventoux Denivele Challenge: Aleksander Własow pokonał “duże” nazwiska

Aleksander Własow (Astana) wygrał Mont Ventoux Denivele Challenge – jednodniowy wyścig z finiszem na szczycie “Góry Wiatrów”. Rosjanin bardzo lubi Prowansję, bowiem to tam odniósł także swoje poprzednie zwycięstwo.

179-kilometrowy wyścig był dedykowany najlepszym specjalistom od wspinaczek, toteż nie dziwi, że na starcie stanęła cała plejada gwiazd, szykujących się do Tour de France. Listę zgłoszeń zdobiły nazwiska między innymi Nairo Quintany (Arkea-Samsic), Richiego Porte’a (Trek-Segafredo), Miguela Angela Lopeza (Astana) czy jego kompana z ekipy, Aleksandra Własowa.

źr. La Flamme Rouge

Scenariusz tego wyścigu nie mógł być inny, niż brutalna selekcja i walka do ostatnich metrów. Z uciekinierów najdłużej wytrwał na czele Garikoitz Bravo (Euskadi), którego dopędzono dopiero u stóp finałowej wspinaczki. Później atakować (bezskutecznie) próbował Edward Ravasi (UAE Team Emirates), a oderwać udało się dopiero Pierrowi Latourowi (AG2R La Mondiale). Francuz ruszył niespełna 10 kilometrów od mety, wypracowując 10 sekund zapasu. Po chwili dołączył do niego Guillaume Martin (Cofidis).

Latour nie wytrzymał tempa kompana, a Martin stopniowo powiększał swoją przewagę. 4 kilometry przed metą wynosiła ona 20 sekund. W tamtym momecie zaatakował z grupy faworytów Aleksander Własow, za którym ruszyli Richie Porte i Nairo Quintana.

Kolumbijczyk, który dochodzi do siebie po kraksie szybko jednak spasował, a z grupy atakujących zdecydowanie najlepszy okazał się Własow, którego żaden z rywali nie był w stanie dogonić. To on przeciął linię mety na pierwszej pozycji.

To Top