Świat

Młodzi i zdolni nie zapomnieli o Tour de Pologne. Na kogo zwrócić uwagę w tym roku?

Jonas Vingegaard
Jonas Vingegaard

Gdy na Tour de Pologne brakowało gwiazd, szukaliśmy na liście startowej młodych kolarzy, którzy podczas naszego narodowego wyścigu mieli się pokazać. Teraz sytuacja jest inna. W awizowanych składach nie brakuje utytułowanych nazwisk. Więc poszukaliśmy tych, którzy kluczowe role będą odgrywać dopiero za kilka lat.

Carapaz, Fuglsang, Evenepoel, Yates, Groenewegen – to tylko kilku zawodników, którzy z uwagi na zmiany w kalendarzu zdecydowali się w tym roku przyjechać do Polski. Uznanych kolarzy nie brakowało już w poprzednich lat, choć nie było ich aż tylu i często przyjeżdżali oni w formie dalekiej od ideału. Teraz najważniejsze rozstrzygnięcia zapadną prawdopodobnie między najbardziej uznanymi uczestnikami wyścigami. Wybraliśmy wiec pięciu takich kolarzy, których czas dopiero nadejdzie, a na Tour de Pologne mogą pokusić się o niespodzianki. Każdy z nich do Polski przyjeżdża w innej sytuacji i z innymi zadaniami.

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)

W walce o klasyfikację generalną trzeba zwrócić uwagę na Jonasa Vingegaarda. On nie jest żadnym debiutantem. Przed rokiem wygrał etap w Kościelisku i został liderem wyścigu. Na ostatnim etapie zdecydowanie osłabł i ukończył wyścig na odległej, 26. lokacie. Teraz – wobec startu wielu innych, bardziej doświadczonych zawodników – Duńczyk nie jest wymieniany w gronie faworytów do czołowych pozycji. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, bo Team Jumbo-Visma powierzył mu rolę lidera na zespołu na klasyfikację generalną.

Tobias Foss (Jumbo-Visma)

Na podjazdach Duńczykowi mają pomagać Chris Harper i o rok młodszy Tobias Foss. Dla Norwega będzie to debiut w wyścigu rangi World Tour. Fraans Maasen, dyrektor sportowy holenderskiej grupy, zapowiada, że 23-latek sprawdzi, czy może jeździć już z najlepszymi. Wśród rówieśników zdecydowanie się wyróżniał – przed rokiem wygrał w Tour de l’Avenir i był szósty w mistrzostwach świata do lat 23. Jako jedyny z pięciu wybranych przez nas zawodników wznowił już ściganie po zawieszeniu sezonu – był drugi w mistrzostwach Norwegii w jeździe indywidualnej na czas.

Brandon McNulty (UAE Team-Emirates)

Świetny początek sezonu ma za sobą Brandon McNulty. 22-latek z Phoenix bez żadnych kompleksów wkroczył do UAE Team – Emirates, kończąc na czwartym miejscu Vuelta a San Juan i na siódmym Vuelta a Andalucia. W obu tych wyścigach udowodnił, że potrafi już jeździć i z Evenepoelem, i Fuglsangiem, którzy należą do głównych faworytów Tour de Pologne. W zespole z Emiratów pojawią się też Diego Ulissi i Rui Costa, ale jeśli McNulty pokaże już na początku dobrą dyspozycję, to tak silni koledzy mogą działać tylko na jego korzyść.

Quinn Simmons (Trek-Segafredo)

Każdy z trzech opisanych zawodników jest starszy od wspomnianego Evenepoela. 20-latek, nazywany przez niektórych „nowym Merckxem”, sam doczekał się już… następcy. Mianem „nowego Evenepoela” nazwano w ubiegłym sezonie Quinna Simmonsa.  19-letni obecnie Amerykanin wygrał w zeszłym roku 10 z 21 wyścigów, w których brał udział, a sezon zakończył mistrzostwem świata zdobytym po długiej ucieczce. W stylu Belga. Na tym jednak podobieństwa na razie się kończą, bo Simmons nie ma tak udanego wejścia do World Touru. We francuskich etapówkach jeździł w środku stawki, a żadnego z trzech belgijskich klasyków nie udało mu się ukończyć. W Tour de Pologne trudno będzie mu odegrać większą rolę, ale warto na niego zwrócić uwagę.

Alberto Dainese (Team Sunweb)

Na sprinterskich finiszach, których przecież nie zabraknie, warto obserwować Alberto Dainese. 22-latek z Team Sunweb zaczął sezon na Antypodach – w Santos Tour Down Under był piąty na jednym z etapów, w Race Torquay przegrał tylko z Samem Bennettem i Giacomo Nizzolo, a w słabiej obsadzonym Jayco Herald Sun Tour odniósł pierwsze zwycięstwo w nowych barwach. Razem z najlepszymi finiszował jeszcze w UAE Tour. Dainese uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych sprinterów swojego pokolenia, a do tego nieźle radzi sobie na krótkich podjazdach. W naszym tourze postara się ograć kilku bardziej utytułowanych sprinterów. Tour de Pologne odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia.

(fot. ATCommunication / Tour de Pologne)

To Top