Świat

Cezary Zamana: “UCI i organizatorzy Tour de Pologne powinni to przemyśleć”

Cezary Zamana, były kolarz zawodowy stwierdził w rozmowie z “Wirtualną Polską”, że lokowanie mety etapu na zjeździe “nie jest mądre”. Te słowa to reakcja na kraskę podczas pierwszego etapu Tour de Pologne, w której bardzo poważnie ucierpiał Fabio Jakobsen.

Kolarz Deceuninck – Quick Step został zepchnięty przez Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma) na bandy okalające trasę i uderzył w nie z prędkością przekraczającą 70 kilometrów na godzinę. Jest w bardzo poważnym stanie, a aktualnie w szpitalu w Sosnowcu trwa walka o jego życie.

Finisz etapu w Katowicach od lat znany jest jako wyjątkowo szybki. Jest tak ze względu na fakt, że prowadzi lekko w dół, co pozwala na rozwijanie bardzo wysokich prędkości, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczne. Niedługo po wypadku Jakobsena pisał o tym na Twitterze kolarz CCC Team, a jego słowom przyklasnął były zawodowiec, Cezary Zamana.

“W pełni go popieram. Po co komu jest w ogóle potrzebne, aby metę lokalizować na zjeździe, gdzie kolarze rozwijają prędkość ponad 80 km/h? UCI i organizatorzy Tour de Pologne powinni to przemyśleć ” – mówił w rozmowie z Markiem Bobakowskim z “Wirtualnej Polski”. Dodał także, że jego zdaniem niepotrzebne ryzyko wprowadzają także rundy poprowadzone ulicami miast.

(fot. Wikimedia Commons)

To Top