Świat

Vuelta a Burgos: Remco Evenepoel wygrał wyścig, Ivan Ramiro Sosa – finałowy etap.

Ivan Ramiro Sosa (Team Ineos) wygrał piąty, finałowy etap Vuelta a Burgos (ProSeries). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step).

Sobotni odcinek był drugim z tych dedykowanych góralom. Był “typowy” dla Vuelta a Espana: względnie płaski, z morderczym podjazdem na ostatnich kilometrach. Losy klasyfikacji generalnej miały rozstrzygnąć się na podjeździe do Lagunas de Neila (4,2 km, 11%).

źr. La Flamme Rouge

Straceńczą ucieczkę dnia zbudowali: Dani Navarro (Israel Start-Up Nation) Ángel Madrazo (Burgos-BH) Arjen Livyns (Bingoal) Gotzon Martín (Euskadi) Delio Fernández (Nippo Delko) i Joel Nicolau (Caja Rural). Grupka współpracowała zgodnie, lecz u stóp finałowego podjazdu została wchłonięta.

Na nim wykrystalizowała się około 20-osobowa czołówka, w której ton wydarzeniom nadawał Mikel Landa (Bahrain-McLaren). Hiszpan dwukrotnie rzucał się do ataku, 3,5 kilometra od mety zdołał wypracować sobie nieduży zapas. Szybko zneutralizowała go jednak ekipa Jumbo-Visma. Na 2 kilometry przed metą na czele jechała już tylko czwórka: Landa, Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step), Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) i Ivan Ramiro Sosa (Team Ineos).

1,5 kilometra przed metą zaatakował… Evenepoel, który mimo prowadzenia w “generalce” nie zamierzał się ograniczać do defensywnej jazdy. Został jednak dogoniony, a w końcówce mocno płacił za swoją próbę. Mimo to zdołał obronić prowadzenie w “generalce”.

Etap padł łupem Sosy, który zaatakował na finałowym kilometrze.

To Top