Świat

12 miesięcy więzienia dla Georga Preidlera

Austriacki sąd orzekł w środę dla byłego kolarza m.in. Groupama-FDJ, Georga Preidlera karę 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Zawodnik dopuścił się, jak ujmuje to prasa, “komercyjnych oszustw sportowych” – stosował doping.

Preidler, swego czasu naprawdę obiecujący góral miał na koncie kilka znaczących sukcesów, między innymi – wygrany etap Tour de Pologne. Czar prysł, gdy na jaw wyszło, że był jednym z uwikłanych w dopingowy skandal, rozpracowywany pod kryptonimem “Operacja Aderlass” i w latach 2017-2019 przyjmował hormon wzrostu.

Po ujawnieniu tych informacji Austriak wyraził głęboką skruchę i przekonywał, że musiał się wspomagać, by móc utrzymać poziom najlepszych. Takie argumenty były jednak dla prokuratury mało istotne. Został oskarżony o oszustwo.

Wyrok w sprawie zapadł w środę. Preidler został skazany na 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu, musi też zapłacić niemal 3 tysiące euro grzywny. Może uznać, że mu się upiekło, gdyż oskarżyciele domagali się od niego także 286 tysięcy euro odszkodowania.

To Top