Świat

Mathieu van der Poel z KOM-em na Przełęczy Świętego Bernarda

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel

Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) podczas obozu wysokogórskiego we Francji zgarnął KOM-a na liczącym prawie 24 kilometry podjeździe na Przełęcz Świętego Bernarda. Czyżby Holender aż tak poprawił umiejętności jazdy w górach?

25-latek jest znany ze swojej wszechstronności. Jak dotąd jego piętą achillesową była jednak jazda w górach, co brutalnie obnażył odbywający się na początku 2020 roku Volta ao Algarve, gdzie Holender nie był w stanie nawiązać walki nawet z szeroko pojętą czołówką.

Od tamtej pory minęło kilka miesięcy i wydaje się, że Van der Poel poświęcił sporo uwagi poprawie właśnie tego aspektu kolarskiego rzemiosła. Dowodem może być jego poniedziałkowy trening, opublikowany w serwisie Strava, a dokładniej – wynik, uzyskany na słynnym podjeździe na Przełęcz Świętego Bernarda, łączącą Francję i Włochy.

MvdP, który wspinał się od “trójkolorowej” strony (23,8 km o średnim nachyleniu 4,5%) zgarnął KOM-a z wynikiem 51:19. To czas lepszy od tych, które na tym podjeździe notowali tacy górale jak Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Warren Barguil (Arkea-Samsic) czy David Gaudu (Groupama-FDJ).

Czy taki rezultat oznacza, że Van der Poel będzie mógł włączyć się do walki podczas bardziej wymagających wyścigów? Odpowiedź poznać możemy już 15 sierpnia, podczas Il Lombardia. Patrzeć na to należy jednak z pewnym dystansem.

To Top