Świat

Czas na zmiany? Pierre Latour może opuścić AG2R La Mondiale

Według informacji “Dauphine Libere”, Pierre Latour może dołączyć do Total Direct Energie. Niespełna 27-letni kolarz AG2R La Mondiale w końcu miałby zostać liderem ekipy.

Żadna ze stron na razie nie potwierdziła transferu. Sam kolarz przyznaje jednak, że jest w kontakcie z obiema ekipami. – Rozmawiam z kilkoma grupami i Total Direct Energie oraz AG2R La Mondiale są wśród nich. Nic jeszcze nie jest przesądzone, ale myślę, że podejmę decyzję przed startem Tour de France – stwierdził Latour w rozmowie z francuskim dziennikiem.

 Latour ma wrócić do ścigania 1 sierpnia, gdy wystartuje w La Route d’Occitanie. Później zaplanował też występy w Mont Ventoux Denivele Challenge, Tour de l’Ain oraz Criterium du Dauphine. W najważniejszym wyścigu sezonu zamierza dzielić liderowanie wraz z Romainem Bardet. – Początek będzie bardzo skomplikowany, więc kwestię liderowania wyjaśnią dopiero pierwsze etapy – mówił niedawno w rozmowie z Le Sport Dauphinois.

Początkowo Bardet miał nie startować w Tour de France, ale zmiany w kalendarzu związane z pandemią koronawirusa wymusiła zmianę planów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że obecność w zespole o 3 lata starszego rodaka nieco hamuje rozwój Latoura. Zwycięstwo w klasyfikacji młodzieżowej Tour de France w 2018 roku czy wygrany etap Vuelty wypadają blado przy osiągnięciach Bardet. Dlatego Latourowi – choć swego czasu wydawał się kolejną nadzieją Francuzów na sukcesy – trudno będzie zostać pełnoprawnym liderem AG2R La Mondiale. Zdecydowanie łatwiej o częstą jazdę na swoje konto powinno być w Total Direct Energie.

Transfer do drużyny z drugiej dywizji nie powinien dziwić. W poprzednich latach na podobne kroki decydowali się między innymi Warren Barguil, Andre Greipel, Niki Terpstra czy ostatnio Nairo Quintana. Z drugiej strony jednak, po tych transferach kolarzom trudno było wrócić do najlepszej formy. Quintana w pierwszych miesiącach tego roku był tak naprawdę jednym z nielicznych wyjątków. 

Przenosiny do Total Direct Energie niosą z sobą jeszcze jedno ryzyko. Wciąż nie wiadomo bowiem, gdzie wyląduje Bardet. 30-latek jest łączony m.in. z przenosinami do Team Sunweb, ale jest też jedną z opcji w… Total Direct Energie. – To część plotek w peletonie. Szukamy zawodników, którzy mogą dobrze spisywać się w górach. Pierre jest jednym z nich, tak samo jak Romain Bardet – stwierdził w rozmowie z Dauphine Libere szef grupy Jean-René Bernaudeau.

Trudno wyobrazić sobie, aby obaj mieli kolarze mieli trafić do jednej ekipy. AG2R też raczej nie pozwoli sobie na wypuszczenie obu liderów. W odwodzie jest jeszcze młody Clement Champoussin, ale minie jeszcze trochę czasu nim będzie on w stanie poprowadzić drużynę w Tour de France. Na razie ma na swoim koncie czwarte miejsce w ubiegłorocznym Tour de l’Avenir i trzecie w Il Piccolo Lombardia. W grudniu dyrektor sportowy grupy Vincent Lavenu chwalił jego spory potencjał i umiejętność jazdy w górach, ale jednocześnie dodawał, że jego młody podopieczny musi się jeszcze uczyć. U boku Bardet lub Latoura będzie o to dużo łatwiej.

To Top