Polska

Znamy trasę tegorocznej edycji Tour de Pologne

Tour de Pologne, fot. Szymon Gruchalski
Tour de Pologne, fot. Szymon Gruchalski

Poznaliśmy trasę tegorocznej edycji Tour de Pologne. Prezentacja odbyła się w środowy wieczór na antenie TVP Sport.

Najważniejszy w naszym kraju wyścig w obecnym sezonie dotknęły duże zmiany. Przede wszystkim – odbędzie się on w innym, niż pierwotnie planowanym terminie. Najlepszych kolarzy świata oglądać będziemy nad Wisłą w dniach 5-9 sierpnia. Jednocześnie – zmagania skrócono z siedmiu do pięciu etapów. Do tego dochodzi specjalny reżim sanitarny, odizolowanie od siebie poszczególnych ekip oraz ograniczenia dotykające kibiców.

Wyścig rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, dokładnie w pierwszą rocznicę tragicznego wypadku kolarza Lotto Soudal, Bjorga Lambrechta. Liczyć będzie 195,8 km, a zakończy się doskonale znanym finiszem na Alei Korfantego w Katowicach.

Drugi dzień zmagań to nowość na mapie wyścigu – odcinek z Opola do Zabrza. Liczący 151,5 kilometra etap będzie w sobie zawierać tylko jedną istotniejszą trudność – Górę św. Anny, ulokowaną w dodatku w pierwszej części trasy.

Trzeci etap to hołd dla Karola Wojtyły, którego setna rocznica narodzin przypada właśnie w 2020 roku. Peleton ruszy z Wadowic i w pagórkowatym terenie kierować się będzie ku Bielsku-Białej, gdzie czeka finisz dedykowany bardziej wytrzymałym sprinterom. Kolarze po dwa razy pokonają podjazdy na Kocierz i Przegibek.

Przedostatni akt zmagań to runda ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej. Będą znane i lubiane wspinaczki: ścianka w Gliczarowie i Rzepiska. Prawdopodobnie to tu rozstrzygną się losy “generalki”.

Rywalizację zamknie długi odcinek z Zakopanego do Krakowa. O swoje powalczyć powinni sprinterzy.

Trasa Tour de Pologne 2020:
Etap 1: Stadion Śląski Chorzów – Katowice (195,8 km, płaski)
Etap 2: Opole – Zabrze, (151,5 km, płaski)
Etap 3: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km, pagórkowaty)
Etap 4: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km, górski)
Etap 5: Zakopane – Kraków (188 km, płaski)

(fot. Tour de Pologne / ATCommunication. Profile etapów pochodzą z twitterowego konta Tour de Pologne)

To Top