Polska

Oficjalne obchody jubileuszu stulecia polskiego kolarstwa

“Wszystko, co największe, zaczyna się od czegoś najmniejszego” – mówi Ryszard Szurkowski, wybitny sportowiec i ambasador stulecia polskiego kolarstwa. Stulecia, które przypada w tym roku. Przypomnieć nieśmiałe marzenia, wielkie sukcesy i drogę pomiędzy nimi – oto cel oficjalnych obchodów jubileuszu organizowanego przez Arenę Pruszków, przy udziale Polskiego Związku Kolarskiego. Serwis Kolarsko.pl jest oficjalnym patronem medialnym tychże.

Wszystko zaczęło się 27 czerwca 1920 roku, na warszawskich Dynasach. Na początku pod nazwą: Związek Polskich Towarzystw Kolarskich. W 1938 roku zmieniono ją na Polski Związek Kolarski. W 1924 roku czwórka kolarzy torowych: Szymczyk, Łazarski, Lange, Stankiewicz zdobyła pierwszy w całej naszej historii olimpijski medal – srebro w Paryżu. Pierwszy z wielu. Biała koszulka z czerwonym pasem i orzełkiem na piersi stała się symbolem waleczności. Królak, Szurkowski, Lang, Piasecki, Włoszczowska, Kwiatkowski, Majka – te nazwiska zna każdy kibic sportu. Niemal w każdej odmianie kolarstwa doczekaliśmy się mistrzów świata.

Trasę historycznych sukcesów polskiego kolarstwa przypominają od początku roku media społecznościowe „100-lecia”. Mistrzowie wracają tu wspomnieniami do swoich wielkich chwil i czasów, w których je odnosili. Podkreślają jak wielką szkołą życia było dla nich kolarstwo, a jaką dumą jazda z Orzełkiem na piersi.

Koszulkę z Orzełkiem – symbolicznie przyznawaną mistrzom Polski – chcemy w tym wyjątkowym sezonie uczcić w wyjątkowy sposób. Dlatego wszystkie krajowe mistrzostwa zostały włączone w obchody Jubileuszu. Pierwsze już się odbyły. W styczniu, w Szczekocinach, przy wyjątkowej oprawie poznaliśmy mistrzów Polski w przełajach. Kalendarz obchodów zmodyfikowało życie i koronawirus, ale przed nami wciąż mnóstwo imprez z cyklu “100-lecia”.

5 lipca, Warszawa – Warsaw Cup z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
5 lipca, Stryszków – Mistrzostwa Polski w trialu
25 lipca, Dierżoniów – Mistrzostwa Polski w BMX
20-23 sierpnia, Busko-Zdrój i Kazimierza Wielka – Mistrzostwa Polski w
kolarstwie szosowym
5 września, Jelenia Góra – Maja Włoszczowska Trophy z cyklu Orlen
Grand Prix Poland MTB
13 września, Wałbrzych – UCI Górale na start z cyklu Orlen Grand Prix
Poland MTB
27 września, Szczawno-Zdrój – Mistrzostwa Polski w 4Cross
1-4 października, Pruszków – Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym
10 października, Kluczewsko – Puchar Polski w przełajach
30 października – 1 listopada, Pruszków – Orlend Grand Prix Poland

Mecenasem jubileuszu „100-lecia polskiego kolarstwa” został PKN Orlen, natomiast patronem honorowym są Ministerstwo Sportu oraz Polski Komitet Olimpijski.

Ambasadorami jubileuszu zostali najwięksi mistrzowie. Najwybitniejsza z kobiet – Maja Włoszczowska, mistrzyni świata, dwukrotna medalistka olimpijska. Listę współtworzą – trzykrotna mistrzyni świata na torze, Katarzyna Pawłowska i zwycięzca Pucharu Świata w sprincie, nasza wielka nadzieja na Tokio 2021, Mateusz Rudyk. Są wreszcie twórcy sukcesów z lat 80., Lech Piasecki i Czesław Lang. Ten ostatni rozsławia polskie kolarstwo po dziś, organizując największe sportowe wydarzenie w kraju, czyli Tour de Pologne.

Gorąco zapraszamy do wspólnego peletonu. Obchody śledzić można na profilach akcji na FacebookuInstagramie i Twitterze.

To Top