Polska

“Układamy klocki”. Czy tak wyglądać będzie trasa Tour de Pologne?

Rafał Majka
Rafał Majka / BORA-hansgrohe / fot. Michał Kapusta

Trzy etapy dedykowane sprinterom, odcinek pagórkowaty oraz górskie zmagania w Bukowinie Tatrzańskiej – wszystko wskazuje na to, że właśnie tak wyglądać będzie trasa tegorocznej edycji Tour de Pologne. Jej prezentacja zaplanowana jest na początku lipca, lecz już teraz dysponujemy wystarczającą ilością informacji by odpowiednio “poukładać klocki”.

Impreza Czesława Langa, która skrócona została z siedmiu do pięciu etapów miała być, wedle zapowiedzi organizatorów nieco utrudniona w stosunku do poprzednich edycji, by pozwolić specjalistom od wspinaczek na lepsze przygotowanie do imprez docelowych, a przede wszystkim – Tour de France. Swój przyjazd awizowało już kilku “górali”, w tym między innymi Rafał Majka (BORA-hansgrohe) i Richard Carapaz (Team Ineos).

Jak ostatecznie wyglądać będzie trasa? Dokładnego przebiegu etapów jeszcze nie znamy, ale miasta startowe/mety, w połączeniu z doświadczeniami z poprzednich lat mogą dać nam ogólny szkic tego, co czekać będzie kolarzy w dniach 5-9 sierpnia.

Wyścig rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, co potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową sam Lang. Premierowy etap kończyć się będzie z kolei najprawdopodobniej w Katowicach. Kolejnego dnia rywalizacji peleton ruszy z Opola, zaś finiszować będzie w Zabrzu (informację taką podały “Nowiny Zabrzańskie”). Także i ten odcinek dedykowany będzie sprinterom, choć możliwość ulokowania na trasie kilku trudniejszych podjazdów (m.in. Góry Św. Anny) sprawia, iż swoje szanse może mieć ucieczka.

Trzeci dzień rywalizacji znany jest od dłuższego czasu. Będzie to pagórkowaty odcinek z Wadowic do Bielska-Białej, będący hołdem dla Karola Wojtyły w sto lat po jego narodzinach. Lokalne media ujawniły, iż mocno “eksploatowany” będzie podczas tego odcinka podjazd na Przegibek, zaś finisz usytuowany będzie na delikatnym podjeździe ul. Armii Krajowej.

Czwarty etap to najprawdopodobniej “tradycyjne” zmagania na rundzie ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej. Zagadką jest miejsce startu ostatniego dnia zmagań. Wszystko wskazuje na to, że wyścig zakończy się w Krakowie, a peleton do rywalizacji przystąpi z południa. Być może więc będzie to Zakopane.

Prawdopodobny przebieg trasy Tour de Pologne 2020:
1. Stadion Śląski – Katowice
2. Opole – Zabrze
3. Wadowice – Bielsko-Biała
4. Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska
5. ? – Kraków

To Top