Świat

Alessandro Zanardi zderzył się z ciężarówką. Jest w ciężkim stanie

Alessandro Zanardi

Czterokrotny złoty medalista paraolimpijski, były kierowca Formuły 1 – Alessandro Zanardi w piątek zderzył się podczas treningu z ciężarówką. Trwa walka o jego życie.

53-letni obecnie Zanardi w przeszłości był kierowcą wyścigowym różnych serii, z których najważniejszą była F1. Występował w niej przez pięć sezonów (w latach 1991-1994 a następnie 1999), nie odnosząc jednak znaczących sukcesów. Jego karierę w motorsporcie przerwał wypadek w sezonie 2001, w wyniku którego stracił obie nogi.

Włoch pozostał jednak przy sporcie i zajął się parakolarstwem. W 2012 roku wywalczył podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie dwa złote medale, wyczyn ten powtarzając w Rio de Janeiro cztery lata później.

Jak opisuje “La Gazzetta dello Sport”, Zanardi podczas piątkowego wyścigu “Obiettivo tricolore”, odbywającego się przy częściowo otwartym ruchu wypadł z zakrętu i wjechał wprost pod koła ciężarówki. Doznał licznych obrażeń, w tym m.in. głowy. Jego stan jest stabilny, lecz bardzo ciężki. Przebywa w szpitalu w Sienie.

Jego obrażenia lekarze, cytowani przez włoskie media porównują do tych, jakich przed laty doznał inny kierowca F1, Michael Schumacher. Zaznaczają jednak, że ich zakres nie jest tak rozległy, więc możliwe jest, iż Zanardi będzie kiedyś w stanie powrócić do sprawności.

To Top