Świat

Lachlan Morton poprawił rekord świata w Everestingu

Lachlan Morton
Lachlan Morton / fot. EF Pro Cycling

Kolarz EF Pro Cycling – Lachlan Morton pobił w sobotę nieoficjalny rekord świata w Everestingu. Sumę przewyższeń przekraczającą wysokość największej góry globu uzyskał w jeździe trwającej zaledwie siedem i pół godziny.

Everesting stał się w czasie epidemii koronawirusa bardzo popularnym wyzwaniem dla zawodowców, którzy w ten sposób starają się sprawdzić granicę własnych możliwości. W ciągu ostatnich kilku miesięcy podejmowali się go m.in. specjalista od MTB – Keegan Swenson, Polak – Michał Pustuła czy kolarz BORA-hansgrohe, Emanuel Buchmann.

Nieoficjalny rekord świata należał dotąd właśnie do Sweensona, który 15 maja podjechał na wysokość Mount Everest w 7 godzin i 51 minut. Buchmann dokonał tej sztuki w jeszcze lepszym czasie, lecz nie zachował wszystkich wymaganych warunków, by jego rekord mógł zostać uznany – przede wszystkim, użył w wyzwaniu nie jednego, a dwóch podjazdów.

W sobotę, 13 czerwca rekordowy wyczyn Amerkanina poprawił jego rodak, Lachlan Morton. 28-latek zaliczył Everesting w 7 godzin i 33 minuty. Jako podjazd wybrał podjazd Rist Canyon – liczący 1,93 kilometra podjazd o średnim nachyleniu 11%. Wjechał nań 42 razy. “42 okrążenia piekła” – nazwał swoją aktywność w serwisie Strava.

Morton na szczeblu zawodowym jeździ od sezonu 2011. Jak dotąd odniósł w karierze pięć zwycięstw, co ciekawe – wszystkie na trasie Tour of Utah.

To Top